Austriacka płaca minimalna w transporcie – najważniejsze informacje
Austriacka płaca minimalna to wciąż temat, który rodzi więcej pytań niż daje odpowiedzi. Przewoźnicy wciąż nie znają części wymagań formalnych związanych z ustawą. Rozwiewamy przynajmniej część wątpliwości.
1. Centralna Jednostka Koordynacyjna austriackiego Ministerstwa Finansów ds. zwalczania nielegalnego zatrudnienia oraz austriackie Ministerstwo Spraw Socjalnych potwierdziły, że przepisy znowelizowanej ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego (Lohn- und Sozialdumping-Bekämpfungsgesetz, LSD-BG) znajdują zastosowanie oprócz kabotażu także do transportu międzynarodowego. Literalne brzmienie ustawy wprost wskazuje, że nie ma ona zastosowanie jedynie do ruchu tranzytowego.
Austriackie przepisy nie są na chwilę obecną przystosowane do stosowania w przypadku branży transportowej, niemniej jednak trwają prace nad wprowadzeniem stosownych zmian. W najbliższym czasie ma zostać opublikowana oficjalna informacja dotycząca w całości branży transportowej. Austriackie Ministerstwo Spraw Socjalnych potwierdziło, że powyższe mimo braku dostosowania do realiów branży transportowej skutkuje koniecznością zgłaszania z osobna każdej operacji transportowej wykonywanej w Austrii.
Austriacka płaca minimalna
2. Przed wykonaniem pierwszej operacji transportowej na terenie Austrii należy wypełnić i wysłać formularz elektroniczny ZKO
Koordynującym organem kontrolnym ds. przestrzegania postanowień zapisów ustawy o zwalczaniu dumpingu płacowego i socjalnego jest Wiedeński Okręgowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Wiener Gebietskrankenkasse, w skrócie WGKK), Wienerbergstrasse 15-19, A-1100 Wien, tel.: (00431) 601 22 38 06, fax.: (00431) 601 46 13, e-mail: [email protected], Internet www.wgkk.at
Działania kontrolne prowadzone są również przez zakłady ubezpieczeń zdrowotnych (Krankenversicherungsträger), instytucje pełniące funkcje organów inspekcji pracy na budowach (Bauarbeiter-Urlaubs- und Abfertigungskasse) oraz Federalne Ministerstwo Finansów tzw. KIAB.
Do KIAB należy pisemnie zgłaszać:
• polskich pracowników delegowanych przez polskie firmy do Austrii w celu realizacji określonych prac takich jak np. umowy o dzieło zleconej przez austriacką firmą tzw. Generalunternehmer;
• pracowników prowadzących w Polsce własną działalność gospodarczą i przyjeżdżających do Austrii indywidualnie w celu podjęcia pracy polegającej np. na realizacji umowy o dzieło zleconej przez austriacką firmę tzw. Generalunternehmer.
Pisemne zgłoszenie do KIAB wypełnia polski pracodawca delegujący fachowców do pracy w Austrii minimum na jeden tydzień przed rozpoczęciem pracy w tym kraju – jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach – krócej niż tydzień. Polski obywatel prowadzący samodzielną działalność gospodarczą (firmę jednoosobową) w Polsce zamierzający pracować w Austrii w zawodzie reglamentowanym wypełnia i przesyła do Federalnego Ministerstwa Nauki, Badań i Gospodarki tzw. „grenzüberschreitende Dienstleistungsanzeige“.
Formularz zgłoszeniowy dla firm delegujących pracowników dostępny jest na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Finansów www.bmf.gv.at – po prawej stronie ekranu klikamy na „Formulare” i dalej w okienku wpisujemy ZKO3, generujemy formularz i szczegółowo wypełniamy (dostępna jest wersja formularza w j. polskim jak również pomoc online przy wpisywaniu poszczególnych pozycji, pominięcie niektórych informacji spowoduje jego nieprzyjęcie) i przesyłamy go elektronicznie na adres Federalnego Ministerstwa Finansów (KIAB):
Zentrale Koordinationsstelle
des Bundesministeriums für Finanzen
für die Kontrolle illegaler Beschäftigung
Brehmstrasse 14
A-1110 Wien
E-Mail: [email protected]
Fax.: (0043) 50233 5954194
Po elektronicznym przesłaniu (i wydrukowaniu przesyłki) przyjdzie potwierdzenie otrzymania formularza przez KIAB wraz z numerem referencyjnym. Drukujemy i zachowujemy jego treść. Federalne Ministerstwo Finansów (KIAB), po odnotowaniu wpływu wniosku, samo przesyła go dalej do kompetentnego terytorialnie oddziału Urzędu Pośrednictwa Pracy – AMS (www.ams.at), w miejscowości, w której będą realizowane prace. Wymóg zgłoszenia polskich pracowników do KIAB obowiązuje przez okres trwania realizacji austriackiego zlecenia określonego w pisemnym kontrakcie zawartym pomiędzy polskim wykonawcą i austriackim zleceniodawcą. Po przesłaniu wniosku polscy fachowcy mogą rozpocząć prace nawet w przypadku, gdy ich polski pracodawca nie otrzymał jeszcze stosownego potwierdzenia – w tym przypadku od oddziału Austriackiego Urzędu Pośrednictwa Pracy – AMS (ArbeitsMarktService), na którego administracyjnym terenie jest realizowany kontrakt.
W przypadku, gdy Federalne Ministerstwo Finansów wspólnie z lokalnym oddziałem AMS odmówią wydania stosownego potwierdzenia (np. zakwestionują kwalifikacje zawodowe polskich fachowców, wysokość wynagrodzenia, brak polskiego dokumentu o ubezpieczeniu w polskim oddziale ZUS w postaci karty A1), wówczas wszelkie prace realizowane przez zgłoszonych pracowników muszą zostać przerwane.
Kopie wypełnionych i przesłanych do KIAB formularzy ZKO3 powinny być cały czas w posiadaniu polskich pracowników
delegowanym do pracy w Austrii.
Austriacka płaca minimalna
3. Przepisy w obowiązującym brzmieniu dopuszczają pewne wyjątki odnośnie zgłoszeń, pod postacią:
- Zgłoszenia zbiorowego tj. w przypadku jednego przejazdu realizowane są dostawy do kilku klientów austriackich.
W zgłoszeniu zbiorowym należy podać m.in.:
• miejsce rozpoczęcia pracy w Austrii (gdzie następuje przekroczenie granicy) oraz miejsce zakończenia pracy,
• dokładną trasę przejazdu,
• wszelkie zaplanowane postoje, ewentualnie
• „wykres czas-droga“.
- Zgłoszenia ramowego – jeżeli kierowca samochodu ciężarowego regularnie świadczy pracę na terenie Austrii, realizując umowę o świadczenie usług zawartą z Pracodawcą działającym na terenie Austrii (wg Działu Prawnego austriackiego Ministerstwa Spraw Socjalnych chodzi w tym przypadku o sytuację, w której polski przewoźnik ma podpisaną umowę z jednym podmiotem – austriackim lub zagranicznym – o świadczenie usług i wykonuje ją regularnie)
Pracodawca może złożyć ramowe zgłoszenie oddelegowania na okres do trzech miesięcy i podać w tym zgłoszeniu wszystkich Pracowników, których zamierza zatrudnić.
W przypadku zgłoszenia ramowego muszą być takie same dane odniesione do zgłaszanego okresu czasu:
• rozpoczęcie okresu oddelegowania podanego w zgłoszeniu
• rzeczywiste rozpoczęcie zatrudnienia przynajmniej przez jednego z podanych w zgłoszeniu pracowników musi być takie samo.
Do zgłoszenia ramowego również należy wykorzystać „ogólny“ formularz zgłoszeniowy ZKO 3. Dodatkowo do wyżej wymienionych informacji w zgłoszeniu ramowym należy podać (w punkcie „Uwagi“) następujące dane:
• miejsce rozpoczęcia pracy w Austrii (gdzie następuje przekroczenie granicy) oraz miejsce zakończenia pracy (lokalizacja miejsca załadunku i rozładunku)
• dokładna trasa przejazdu,
• ilość transportów na tydzień,
• czas trwania pracy na terenie Austrii (jak długo trwa praca w związku z transportem w Austrii)
• nazwa / określenie zgłoszenia ramowego.
Austriacka płaca minimalna
4. Wymagane dokumenty, które kierowca musi posiadać przy sobie:
• Zgłoszenie na właściwym formularzu, które musi zostać dokonane najpóźniej przed wjazdem na terytorium Austrii;
• Dokumenty związane z otrzymywanym wynagrodzeniem w języku niemieckim, tj. umowa o pracę (Arbeitsvertrag) lub dokładny opis praw i obowiązków służbowych danego pracownika z podaniem wysokości wynagrodzenia (Dienstzettel);, karty czasu pracy (Arbeitszeitaufzeichnung); listy płac (Lohnaufzeichnung); listy wypłat wynagrodzeń (Lohnzahlungsnachweise) w postaci przelewów bankowych lub zakładowej listy wypłat z kasy przedsiębiorstwa, zapisy wynagrodzeń i czasu pracy oraz dokumenty umożliwiające skontrolowanie zakwalifikowania do danej kategorii płacowej (wg Działu Prawnego austriackiego Ministerstwa Spraw Socjalnych, w przypadku zgłaszania jednorazowych operacji transportowych posiadanie dokumentów potwierdzających czas pracy oraz otrzymanie wynagrodzenia nie jest wymagane, bowiem wymóg ten dotyczy tylko sytuacji, w których oddelegowanie nadal trwa, a stosowne dokumenty potwierdzają czas pracy i wypłatę minimalnego wynagrodzenia w okresie oddelegowania);
• Dokumenty dotyczące zgłoszenia Pracownika do ubezpieczenia społecznego (dokument ubezpieczenia społecznego E 101 zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr1408/71, albo dokument ubezpieczenia społecznego A 1 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 883/04 dotyczący Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego), o ile oddelegowany Pracownik nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia społecznego w Austrii;
• Urzędowe pozwolenie na zatrudnienie delegowanego Pracownika w państwie, gdzie siedzibę ma Pracodawca, o ile takie pozwolenie jest wymagane.
Wszystkie wymienionej wyżej dokumenty mogą zostać udostępnione w formie elektronicznej na miejscu kontroli (udostępnienie elektroniczne oznacza, że dokumenty: a) kierowca ma do dyspozycji w kraju np. na tablecie i b) w trakcie kontroli przekazuje je do laptopa organu kontrolującego – przesłanie organowi kontrolnemu mailem z z biura Pracodawcy za granicą lub tylko wgląd do treści na tablecie jest niewystarczające).
Austriacka płaca minimalna
5. Obowiązek posiadania przedstawiciela – zdaniem Departamentu Prawnego austriackiego Ministerstwa Spraw Socjalnych – przedstawicielem Pracodawcy jest zawsze jeden z pracowników delegowanych. W przypadku delegowania kierowcy do pracy w Austrii – przedstawicielem Pracodawcy będzie właśnie ten kierowca.
Autor: Karolina Wierzchowska, prawnik Kancelarii Transportowej LEGALTRANS
Artykuł przedstawia stan na 16.01.2017
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.