Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Drogi na prąd? Szwecja i Niemcy będą współpracować nad elektryfikacją dróg

Electric road hybrid truck

Współpraca rządów Szwecji i Niemiec może przyspieszyć rozwój mobilności i elektryfikacji dróg. Elektryfikacja dróg, jako zrównoważone rozwiązanie transportowe jest już testowana przez ekspertów Scania w praktyce.

Wspólna deklaracja szwedzkiego premiera Stefana Löfvena i kanclerz Angeli Merkel zatytułowana „Innowacje i współpraca na rzecz zrównoważonego transportu” ma wzmocnić gospodarkę i konkurencyjność obu państw.

Głównym celem partnerstwa będzie rozwój technologii zelektryfikowanych dróg, projektu zainicjowanego przez inżynierów Scania w porozumieniu z firmą Siemens. Rządy obu państw zapowiedziały wzmocnienie kooperacji przy doskonaleniu i wdrażaniu dostępnych technologii, co pozwoli na wdrożenie lepszych, bardziej zrównoważonych rozwiązań transportowych w szybko zmieniającym się świecie.
Rozpoczęcie inicjatywy przez władze Szwecji i Niemiec zostało zapowiedziane pod koniec stycznia 2017 r. podczas wizyty kanclerz Angeli Merkel w Szwecji.

Doświadczenie Scania

Porozumienie podkreśla wartość podejmowania strategicznego partnerstwa w tego typu inicjatywach, którego przykładem jest współpraca między firmami Scania i Siemens, obejmująca elektryfikację dróg. Zaowocowała ona uruchomieniem pierwszego na świecie, zelektryfikowanego odcinka drogi publicznej w Gävle, w centralnej Szwecji w czerwcu 2016 r.

Dwukilometrowy fragment zelektryfikowanej autostrady E16 przebiega w regionie Gävleborg, w pobliżu Sandviken i Gävle. Jest wynikiem wspólnej inicjatywy przedstawicieli sektora prywatnego i publicznego ze Szwecji i Niemiec.

– Jestem dumny, że mogłem zaprezentować kanclerz Merkel efekty prac nad elektryfikacją dróg, które prowadzą inżynierowie Scania. Szwedzko-niemieckie porozumienie podkreśla wartość podejmowania strategicznego partnerstwa w tworzeniu rozwiązań dla przyszłego, zrównoważonego transportu, co w pełni realizujemy w Scania. Cieszymy się też, że możemy dzielić się naszym doświadczeniem, zdobytym wraz z firmą Siemens i władzami regionu Gävleborg, podczas eksploatacji naszych hybrydowych pojazdów na zelektryfikowanym odcinku drogi E16 w okolicy Gävle – komentuje Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny Scania CV AB.

Zdaniem przedstawicieli Scania elektryfikacja dróg stanowi klucz do przyszłego, zrównoważonego transportu, dlatego są oni gotowi podjąć kolejny krok i od testów przejść do jej praktycznego wykorzystania.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0