Polskie firmy podbijają Antarktykę – to szansa dla branży transportowej
Ocieplenie klimatu oprócz oczywistego zagrożenia dla środowiska niesie ze sobą pewien… potencjał ekonomiczny. Wraz z nim rośnie dostępność Arktyki. To szansa dla branży transportowej. Ministerstwo Gospodarki wiąże z tym pewne, coraz bardziej konkretne plany.
Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, polskie firmy postawiły już swoją stopę w tym wciąż bardzo niedostępnym zakątku świata. Na Grenlandii działa już spółka KGHM Polska Miedź przygotowująca się do wydobycia molibdenu ze złoża Malmjerg. Do inwestowania polskich przedsiębiorców ma przekonać m.in. program Go Arctic. Szacuje się, że na znaczeniu zyskiwać będą szlaki morskie w tym rejonie – już teraz warto więc zwrócić uwagę na ich obsługę.
Spółka KGHM International planuje uruchomienie wydobycia molibdenu w bardzo surowym, niesprzyjającym rejonie wschodniej Grenlandii, z kolei Grupa PCC chce zbudować nowoczesną instalację do produkcji żelokrzemów na Islandii. Wydajność systemu wyniesie 32 tys. ton rocznie.
– Są też inne firmy, które specjalizują się przede wszystkim w wydobywaniu oraz transporcie. W związku z eksploatacją tych obszarów chcemy także znaleźć odbiorców na polskie statki i usługi logistyczne – mówi w rozmowie z Newseria.pl wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
Jak twierdzi wiceminister, to duża szansa na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego, a ruch generowany przez Arktykę będzie obsługiwany również przez polskie statki.
– Do tej pory jesteśmy jednym z najdłużej istniejących zespołów badawczych na terenie Arktyki. Polska nauka będzie, jak sądzę, także jednym z lepszych partnerów dla polskiego rządu w zakresie wsparcia gospodarczego w ramach programu Go Arctic – zpowiada Ilona Antoniszyn-Klik. Obok takich państwa, jak Holandia, Niemcy i Wielka Brytania jesteśmy stałym obserwatorem w Radzie Arktycznej, czyli międzynarodowej organizacji mającej duży wpływ na kształtowanie decyzji związanych z regionem Arktyki.
Na podstawie: newseria.pl
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.