Tragiczna sytuacja kierowców IKEI. Jest oświadczenie koncernu: „Kładziemy jasne i rygorystyczne wymagania dla firm świadczących usługi transportowe”
W ciągu ostatnich kilku dni głośno było o reportażu wyprodukowanym przez BBC, w którym przedstawiono trudne warunki pracy kierowców pojazdów ciężarowych pracujących dla marki IKEA. Do materiału odnieśli się przedstawiciele koncernu zarówno w Szwecji, jak i Polsce. Ich oświadczenia trudno jednak uznać za zadowalające.
W swoim reportażu BBC (materiał dostępny jest w języku angielskim pod TYM linkiem) pokazuje życie kierowców ciężarówek z Europy Wschodniej zajmujących się m.in. transportem drewna dla koncernu. Jednym z bohaterów jest Emilian z Rumunii, który w ciągu miesiąca zarabia 477 euro. Pracuje przez kilka miesięcy bez przerw, praktycznie nie wychodząc z kabiny.
Kierowcy, z którymi rozmawiali dziennikarze BBC, zwracają uwagę nie tylko na tragiczne warunki płacowe, ale i chociażby sanitarne. W niektórych centrach dystrybucyjnych IKEA nie mają oni dostępu do bieżącej wody i toalety, nie mówiąc już nawet o prysznicu.
Do reportażu odnieśli się szwedzcy przedstawiciele firmy. W skrócie – określili go jako „zasmucający”. Nieco bardziej wylewne było polskie przedstawicielstwo IKEI. Zamieszczamy opublikowany przez nią komunikat:
“Współczujemy kierowcom przedstawionym w materiale BBC, z którymi rozmawiano. Pomimo tego, że nie są oni zatrudnieni przez IKEA, jest dla nas bardzo ważnym, by każdy kierowca, który przewozi nasze produkty miał zapewnione dobre i sprawiedliwe warunki pracy i chcemy z naszej strony działać, aby zabezpieczyć prawa kierowców. W naszym kodeksie postępowania dla dostawców IWAY, kładziemy jasne i rygorystyczne wymagania dla firm świadczących usługi transportowe dla IKEA. Wymagania te dotyczą płacy, warunków pracy oraz przestrzegania obowiązujących w tych zakresach przepisów prawa. Monitorujemy oraz prowadzimy regularne audyty i działamy w celu skorygowania wszelkich niezgodności.
Pomimo naszych starań, obserwujemy, że w branży transportowej istnieją wyzwania, nad którymi wspólnie musimy pracować. Rozwijamy standard IWAY dla transportu, w celu zmniejszenia ryzyka dumpingu społecznego, a także wzywamy do wspólnych działań na różnych szczeblach politycznych, jak również z kluczowymi podmiotami z branży”.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.