Jakie dokumenty kierowca musi mieć przy sobie podczas kontroli drogowej?
Wpis do ewidencji przedsiębiorców nie wystarczy. Aby realizować przewóz drogowy, potrzebujemy pokaźnego zbioru certyfikatów, zezwoleń i zaświadczeń. Odpowiednimi kwalifikacjami musi się pochwalić również kierowca. Co istotne, ma on także obowiązek posiadania przy sobie w kabinie pokaźnego pliku dokumentów. Dowiedz się, jakie dokumenty musi pokazać podczas kontroli kierowca. dokumenty kierowca
dokumenty kierowca
Szczegółowy spis dokumentów znajdziemy w artykule 87 Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Kierowca jest zobowiązany mieć przy sobie oraz okazać na żądanie uprawnionego organu kontroli m.in. kartę kierowcy, kartę opłat za przejazd po drogach krajowych (jeśli dotyczy to danego rodzaju transportu), zapisy urządzenia rejestrującego prędkość i czas jazdy oraz czas postoju, obowiązkowe przerwy i ich czas, jak również zaświadczenie, w którym podana jest przyczyna nieposiadania wymaganych wykresówek, o którym mowa w art. 31 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowcy (dot. m.in. pobytu kierowcy na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, czasie wolnym od pracy czy wykonywania innej pracy niż prowadzenie pojazdu). Oprócz tego – w przypadku przewozu rzeczy – potrzebny będzie wypis z licencji albo z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, dokumenty związane z przewożonym ładunkiem, a ponadto:
dokumenty kierowca
– odpowiednie zezwolenie wymagane w międzynarodowym transporcie drogowym oraz świadectwo kierowcy (jeśli jest wymagane),
– świadectwo wymagane zgodnie z Umową o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (ATP), sporządzonej w Genewie dnia 1 września 1970 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 49, poz. 254),
– dokumenty wymagane przy przewozie zwierząt,
– dokumenty wymagane przy przewozie odpadów,
– dokumenty związane z transgranicznym przemieszczaniem organizmów genetycznie zmodyfikowanych,
– zezwolenie na przejazd pojazdu, z ładunkiem lub bez ładunku, o masie, naciskach osi lub wymiarach przekraczających wielkości określone w odrębnych przepisach,
– certyfikat potwierdzający spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu – jeżeli jest wymagany.
dokumenty kierowca
Na żądanie organu kontrolującego kierowca jest zobowiązany również okazać urządzenie wspomniane w art. 13i ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, jeśli jest wymagane w pojeździe.
dokumenty kierowca
Pamiętajmy o kilku dodatkowych wymaganych dokumentach:
– jeśli przejazd wykonywany jest w ramach transportu drogowego przez zagranicznego przewoźnika kierowca musi mieć przy sobie dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 43 ust. 1, jeżeli jest ona wymagana.
– jeżeli przewóz wykonywany jest na potrzeby, oprócz odpowiednich dokumentów wymaganych przy takim przewozie, określonych w ust. 1, potrzebny będzie również wypis zaświadczenia, o którym mowa w art. 33 ust. 10.
– miejmy poza tym na uwadze, że przedsiębiorca lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 2, wykonujący przewozy na potrzeby własne, powinni wyposażyć kierowcę wykonującego transport drogowy lub przewóz na potrzeby własne w wymagane dokumenty.
– przedsiębiorca, wykonujący przewozy drogowe lub przewóz, o którym mowa w art. 3 ust. 2, zobowiązany jest zaś do przechowywania dokumentów sporządzonych podczas kontroli przeprowadzonych na terenie przedsiębiorstwa lub podczas kontroli drogowej w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców, wykonujących przewóz na jego rzecz.
Oczywiście za realizacja przewozu drogowego bez wymienionych dokumentów grozi mandatem. Otrzymuje go nie przewoźnik, a kierowca, który nie ma przy sobie wymaganych zaświadczeń itd. Wysokość grzywny to 50 zł za któregokolwiek dokumentu, ale nie więcej niż 500 zł.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.