Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mandaty w Belgii: pytania i odpowiedzi

mandaty-w-belgii

W niektórych kwestiach belgijskie prawo drogowe jest znacznie bardziej restrykcyjne od polskiego, w innych jednak zaskoczy nas jego elastyczność. Warto poznać te różnice jeszcze zanim przekroczymy granice kraju, ryzykujemy bowiem wysokimi mandatami. Na podstawowe pytania dotyczące przepisów drogowych w Belgii oraz kar za wykroczenia odpowiada Karolina Wierzchowska, prawnik Kancelarii Transportowej Legaltrans.

Czy mandat z belgijskiego fotoradaru dostaniemy pocztą?

Należy liczyć się z tym, że w przypadku naruszenia przepisów drogowych mandat trafi do nas za pośrednictwem poczty. Jest to wysoce prawdopodobne, gdyż po wejściu w życiu unijnej dyrektywy o transgranicznej wymianie informacji na temat właścicieli pojazdów, współpraca służb mundurowych prezentuje wysoki poziom. Kierujący pojazdami powinni podczas zagranicznych podróży mieć na uwadze to, że od końca kwietnia 2015 roku w Polsce obowiązuje unijna dyrektywa o transgranicznej wymianie informacji na temat właścicieli pojazdów. Pozwala ona na znacznie łatwiejszy przepływ danych pomiędzy służbami krajów unijnych, co wprost przekłada się na wzrost ściągalności mandatów za wykroczenia drogowe popełnione poza krajem zamieszkania.

Informacje i zapytania o właścicieli pojazdów trafiają do Krajowego Punktu Kontaktowego, działającego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. O skali wykorzystywania nowego narzędzia może świadczyć tylko to, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy od uruchomienia w Polsce wspomnianego systemu, trafiło do niego ponad 25 tys. zapytań od zagranicznych służb. Do większości tych osób trafi wezwanie do zapłaty za popełnione wykroczenie.

mandaty w Belgii

Za jakie wykroczenia grozi nam odebranie prawa jazdy w Belgii?

Za niektóre wykroczenia, jak znaczne przekroczenie prędkości, prowadzenie pod wpływem alkoholu we krwi i środków odurzających, zawracanie na autostradzie lub przed wjazdem na autostradę, oprócz kary pieniężnej grozi nam również zawieszenie ważności prawa jazdy na wskazany przez prokuraturę okres.

mandaty w Belgii

Jak można odzyskać prawo jazdy?

W przypadku osób posiadających adres na terenie Belgii dokument można odebrać osobiście w odpowiednim, belgijskim urzędzie gminy po upływie terminu nałożonej kary. W innej sytuacji dokument jest odsyłany do Wydziału Konsularnego w Brukseli, który przekazuje go do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa, który je wystawił.

mandaty w Belgii

Czy mandat musimy opłacić od razu?

Zgodnie z belgijskim kodeksem drogowym kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą są zobowiązani do natychmiastowego opłacenia kar pieniężnych nałożonych przez kompetentne służby za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym. W przypadku niemożności wniesienia opłaty z jakichkolwiek przyczyn samochód zostaje pozostawiony na parkingu depozytowym wyznaczonym przez nakładające karę służby – można go odebrać dopiero po uregulowaniu należności. Kierowca jest ponadto zobowiązany do pokrycia kosztów postoju pojazdu na parkingu oraz odholowania pojazdu.

Jeśli kierowca nie posiada gotówki na opłacenie mandatu, może skorzystać z tzw. assistance, czyli specjalnej usługi dowiezienia gotówki na miejsce zatrzymania w celu opłacenia mandatu.

mandaty w Belgii
Jakie są kategorie wykroczeń?

W Belgii wykroczenia podzielone zostały na 4 kategorie.

Czwartego stopnia wykroczenia to te, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, a w wyniku wypadku pociągną za sobą obrażenia ciała. Np. wyprzedzanie z lewej strony na podjeździe na wzniesienie lub na zakręcie, jazda wstecz na autostradzie lub jazda pod prąd, przekroczenie przejazdu kolejowego przy opuszczonych szlabanach albo przy czerwonych światłach oraz gdy włączony jest sygnał dźwiękowy. Prawie wszystkie z tych wykroczeń nie mogą być karane mandatem pobieranym na miejscu, lecz kierowane są do sądu policyjnego.

Trzeciego stopnia wykroczenia to takie, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi. Np. stwarzanie zagrożenia dla pieszych na przejściach lub w strefach zamieszkania, niestosowanie się do świateł na skrzyżowaniu lub na drodze, stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa rowerzystów, przejechanie na czerwonym świetle, jazda jednokierunkową ulicą pod prąd, przekraczanie linii ciągłej oraz niestosowanie się do zaleceń upoważnionego funkcjonariusza.

Drugiego stopnia wykroczenia – stwarzają pośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi. Np. jazda z prędkością nieprzystosowaną do warunków, wymuszanie pierwszeństwa, parkowanie na przejściach dla pieszych lub na ścieżkach rowerowych, parkowanie na chodnikach, kierowanie pojazdem z wykorzystaniem systemu GSM (bez systemu głośnomówiącego, telefon komórkowy trzymany w ręce), jazda na światłach pomarańczowych oraz nieprzepisowe parkowanie na miejscach zarezerwowanych dla inwalidów.

Wykroczenia pierwszego stopnia to takie, które nie podlegają kategoriom 4-2, np. nierespektowanie zasad parkowania, oszustwa przy wnoszeniu opłat parkingowych.

mandaty w Belgii

Czy w Belgii obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami?

W terenie zabudowanym należy jeździć na włączonych światłach podczas jazdy nocnej. W dzień jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. Światła przeciwmgielne mogą być włączone tylko podczas mgły, opadów śniegu bądź mocnego deszczu.

mandaty w Belgii

Na co powinni uważać kierowcy w Belgii?

Należy pamiętać, że w Belgii obowiązuje bezwzględny przymus jazdy z zapiętymi pasami. W pojeździe musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka oraz gaśnica. Ponadto obligatoryjne jest posiadanie w wyposażeniu samochodu kamizelki odblaskowej.

mandaty w Belgii

Jakie są przepisy związane z przewożeniem dzieci?

Dzieci poniżej 3 roku życia mogą być przewożone na przednim siedzeniu w foteliku tylko w przypadku, gdy ma on świadectwo homologacji.

mandaty w Belgii

Jakie są wymagania dotyczące pojazdu?

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości i 2, 55 metra długości. Długość samochodu i przyczepy nie może przekraczać 18 metrów.

Kierowcy muszą także zadbać o to aby minimalny rozmiar bieżnika wynosił 1,6 mm.

mandaty w Belgii

Jakie są limity prędkości w Belgii?

Ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 120 km/h (dla pojazdu o DMC do 3,5 tony; dla pojazdu powyżej 3,5 tony jest to 90 km/h; wyjątek stanowi jedynie region flamandzki, w którym poza terenem zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 70 km/h), a w terenie zabudowanym 50 km/h. Maksymalna prędkość przy holowaniu określona prawnie wynosi 25 km/h. W niektórych miejscach obowiązują specjalne przepisy dotyczące ograniczenia prędkości. Przykładowo w strefie zamieszkania ograniczenie wynosi 20 km/h. W innych strefach oznaczonych odpowiednimi znakami ograniczenie wynosi 30 km/h.

mandaty w Belgii

Ile wynoszą mandaty za przekroczenie prędkości?

W terenie zabudowanym mandaty wynoszą:
– od 1 do 10 km/h – 50 euro
– od 11 do 30 km/h – 50 euro za pierwsze 10 km/h + 10 euro za każdy dodatkowy kilometr
– powyżej 30 km/h – skierowanie sprawy do sądu: grzywna od 60 do 3000 euro*) i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 8 dni do 5 lat

W terenie niezabudowanym zaś:
– od 1 do 10 km/h – 50 euro
– od 11 do 40 km/h – 50 euro za pierwsze 10 km/h + 5 euro za każdy dodatkowy kilometr i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 8 dni do 5 lat za przekroczenie od 30 do 40 km/h
– powyżej 40 km/h – od 55 do 2750 euro*) i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 8 dni do 5 lat
*) dla turystów mandat do natychmiastowej zapłaty może sięgać do 750 Euro.

mandaty w Belgii

Ile wynosi dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi?

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05 promila.

LEGALTRANS - logo

Komentarze

Michał 2017-05-22 09:22

dla Polaków takie mandaty sa jeszcze bardziej dotkliwe poniewaz trzeba je placic w Euro. Ale mandaty doswiadczonym kierowcom zdarzają się bardzo rzadko tak naprawde. W spedycji w MW Spedition przewoznikom nie jest na reke przekraczanie predkosci poza tym na niemieckich autostradach to nie jest akurat problem a o przeladowaniach w ogole nie ma mowy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0