Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Stres w pracy kierowcy – jak z nim walczyć? Poznaj skuteczne sposoby

stres-w-pracy-kierowcy

Naukowcy wymieniają pracę kierowcy jako jeden z najbardziej stresujących zawodów na świecie. Narażenie na wypadki i kolizje drogowe, ciągły kontakt z innymi uczestnikami ruchu czy pracownikami łańcucha logistycznego, ponadto ogromna presja czasu sprawia, że za kierownicą pracujemy w ciągłym napięciu i podenerwowaniu. Nie pomaga również uzależnienie od czynników zewnętrznych, jak warunki pogodowe czy panujące na drodze, które mają ogromny wpływ na możliwość wypełnienia założonych planów. stres w pracy kierowcy

Stres to jednak nie tylko uczucie zmęczenia, znużenia, irytacji czy obniżona koncentracja – co samo w sobie za kierownicą jest niebezpieczne. Osoby długotrwale narażone na stresujące sytuacje mogą odczuwać bóle mięśniowo-szkieletowe, bóle głowy czy apatię, co w dalszej perspektywie przełoży się na zdrowie, kondycję i odporność całego organizmu.

Niestety nie istnieje jeden magiczny sposób na radzenie sobie ze stresem. Walka ze stresem to długi i wieloetapowy proces, który jednak warto wdrożyć w życie jak najwcześniej. Poniżej przedstawiamy kilka – wydawałoby się banalnych, ale jednocześnie najbardziej skutecznych – sposobów walki ze stresem.

stres w pracy kierowcy

1. Aktywność fizyczna

Nie odkryjemy tu Ameryki: sport jest dobry na wszystko! Przede wszystkim pozwala na zdrowe odreagowanie stresujących sytuacji, rozładowanie napięcia i wyładowanie negatywnych emocji skumulowanych w nas w ciągu dnia. Poza tym według najnowszych badań dzięki regularnemu uprawianiu aktywności fizycznej nasz umysł uodparnia się na stres. Oznacza to, że sport pomaga nie tylko doraźnie, ale również długoterminowo – stajemy się mniej podatni na zdenerwowanie czy irytację. Nie grozi nam ponadto (lub przynajmniej grozi w mniejszym stopniu) pogorszenie stanu zdrowia wywołanego stresem, jak w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia. Co jeszcze? Sport poprawia humor. I to dosłownie! W trakcie wysiłku fizycznego organizm rozpoczyna produkcję endorfin.

Wystarczy już tylko pół godziny umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie, aby znacząco poprawić swój stan zdrowia i jednocześnie wypracować skuteczny mechanizm walki ze stresem. Wykonywanie zawodu kierowcy nie stanowi tu jakiejkolwiek wymówki! Możemy zacząć od szybkich marszów, dobrym pomysłem jest również zabieranie w trasę roweru (dzięki któremu zwiedzimy okolicę) lub rolek. Na parkingu możemy przeprowadzić także trening siłowy.

stres w pracy kierowcy

2. Zdrowe odżywianie

O zdrowym odżywianiu pisaliśmy już kilkukrotnie. Podstawą – szczególnie w zawodzie kierowcy i w przypadku częstych wyjazdów – jest planowanie. Utrzymanie zrównoważonej, zbilansowanej diety będzie łatwiejsze, jeśli np. dzień wcześniej lub przed rozpoczęciem trasy, rozplanujemy sobie posiłki oraz przygotujemy część potraw (jak weki) czy półproduktów (chociażby kasze). Powinniśmy też postawić na regularność (kilka mniejszych posiłków dziennie zamiast dwóch dużych). Do listy zakupowej dopisujemy warzywa, owoce, nieprzetworzoną żywność, wodę. Szerokim łukiem omijamy zaś fast-foody oraz alkohol.

Pamiętajmy też, że nieprawidłową, ciężkostrawną czy wysokowęglowodanową dietę oraz nieregularność w spożywaniu posiłków nasz organizm zinterpretuje jako sytuację dla niego stresową.

stres w pracy kierowcy

3. Doraźne sposoby

Oczywiście walka ze stresem powinna być przemyślana i długoterminowa. Nie ma mowy o natychmiastowych efektach, jeśli nie zmienimy podejścia, nawyków oraz stylu życia. Na szczęście istnieje też kilka metod, które doraźnie mogą pomóc nam w rozładowaniu negatywnych emocji – nauczmy się nazywać odczuwane emocje oraz rozpoznawać źródło stresu. „Najważniejsze jest budowanie świadomości tego, czym jest stres, skąd się bierze i jak można w związku z nim postępować. Kierowca musi uświadomić sobie, że źródłem stresu są nie tylko takie sytuacje, jak kontrola drogowa, ale nawet już to, że się nie wyspał, że nie zjadł odpowiedniego posiłku, że ma dane potrzeby fizjologiczne, z którymi – zamiast je zaspokoić – stara sobie radzić, nie przerywając jazdy. Gdy wiemy, co jest źródłem stresu, mamy o wiele wyższą sprawność w radzeniu sobie z nim” – tłumaczy Marek Masalski, psycholog z Grupy Konsultacyjnej.

zastosujmy techniki oddechowe. Jeśli odczuwamy niepokój czy irytację, nasz oddech staje się płytki i szybszy, przez co organizm nie dostaje odpowiedniej dawki tlenu, a podenerwowanie się potęguje. Aby odzyskać równowagę, postarajmy się wykonać serię wdechów i długich wydechów, odwracając tym samym uwagę od stresującej sytuacji.

napinajmy i rozluźniajmy mięśnie. Brzmi dość oryginalnie, ale potrafi zdziałać cuda. Napinanie i rozluźnianie mięśni nóg, karku czy ramion to skuteczna technika relaksacyjna.

***

Przeczytaj także:

Zdrowie kierowcy. Czy jesteśmy skazani na choroby?

Zdrowie kierowcy: 13 najważniejszych zasad [cz. 1] Jak odżywiać się zdrowo w trasie?

Zdrowie kierowcy: 13 najważniejszych zasad [cz. 2]

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0