Już za kilka tygodni rusza KREPTD – Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Sprawdź, czego można się spodziewać
Główny Inspektorat Transportu Drogowego obwieścił w tym tygodniu koniec prac nad podstawową wersją systemu informatycznego KREPTD, czyli obsługi Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Trafi on do użytku już 30 listopada.
System KREPTD umożliwi m. in.:
- zgłaszanie danych do rejestru przez uprawnione organy poprzez udostępniane na platformie ePUAP dedykowane formularze,
– automatyczną weryfikację poprawności przekazanych danych,
– automatyczne przesyłanie do właściwych państw Unii Europejskiej informacji o stwierdzonych w wyniku kontroli przeprowadzonych na polskich drogach poważnych naruszeniach w transporcie drogowym, dokonanych przez podmioty zagraniczne,
– szybką weryfikację zdolności do kierowania operacjami transportowymi zarządzającego transportem przez wszystkie uprawnione organy w państwach członkowskich UE,
– bezpłatny dostęp dla każdej osoby do danych publicznych udostępnianych przez dedykowaną stronę internetową rejestru.
Rejestr prowadzony przez GITD składać się będzie z trzech ewidencji:
1. przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;
2. poważnych naruszeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) nr 1071/2009;
3. osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji, zgodnie z art. 6 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.
Oczywiście zakończenie prac nad podstawową wersją systemu KREPTD nie oznacza końca projektu. Planowane jest także wdrożenie rozwiązań ułatwiających przekazywanie danych do rejestru przez uprawnione organy, a także połączenie polskiej bazy danych z innymi rejestrami państwowymi (CEIDG, KRS, REGON itd.).
Dostęp do rejestru będzie możliwy przez aplikacje internetowe. Dzięki temu łatwiejsza będzie wymiana informacji pomiędzy wszystkimi stronami uczestniczącymi w procesie:
- wydawania i zawieszania zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
– wydawania, zmiany i cofania licencji wspólnotowych na przewóz osób i rzeczy,
– wydawania zaświadczeń na przewóz na potrzeby własne,
– wydawania certyfikatów kompetencji zawodowych.
To dobra wiadomość również dla użytkowników korzystających z usług przedsiębiorców transportu drogowego – dzięki temu będą mieli możliwość zweryfikowania firm. Szybki dostęp do aktualnych informacji o przedsiębiorcach z tego sektora gospodarki umożliwi ograniczenie dostępu do rynku nieuczciwym przewoźnikom, co poprawi bezpieczeństwo transportu drogowego i obrotu towarowego.
Źródło: GITD, oprac.: Redakcja
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.