Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mamy obowiązek udzielenia pomocy w razie wypadku! O czym nie można zapomnieć? [PORADNIK]

obowiazek-udzielenia-pomocy

Jesteśmy świadkami wypadku? Mamy bezwzględny, prawny obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym. Jeśli go zignorujemy, grozi nam kara grzywny, aresztu, zakaz prowadzenia pojazdów lub nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Co mówią przepisy?

Według artykułu 162. Kodeksu karnego „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Miejmy więc na uwadze, że ucieczka z miejsca wypadku i nieudzielenie jakiejkolwiek pomocy grozi karą pozbawienia wolności, niezależnie od tego, czy byliśmy jego świadkami, uczestnikami czy może sprawcami. Jednocześnie osoba, która doprowadziła do wypadku, została jednak na miejscu zdarzenia i zachowała się prawidłowo, często może liczyć na mniej surową karę.

obowiązek udzielenia pomocy 

Co zrobić, jeśli jesteśmy świadkami wypadku

Pamiętajmy, że wszystko zależy od specyfiki zdarzenia, rodzaju poniesionych przez poszkodowanych w wypadku obrażeń, tego, czy był to wypadek śmiertelny itd. W razie uczestnictwa w wypadku przepisy nakazują nam zatrzymać się oraz „przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu wypadku”. Powinniśmy zatem w miarę możliwości zaparkować w takim miejscu, aby nie tamować ruchu i nie powodować zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Jeżeli pojazd uległ znacznemu uszkodzeniu, oznaczmy tylko miejsce zdarzenia trójkątem bezpieczeństwa.

Konieczne jest także zabezpieczenie pojazdów uczestniczących w wypadku. W pierwszej kolejności należy wyłączyć pracujący silnik, wyjąć kluczyki ze stacyjki i położyć je pod szybą na kokpicie.

Kluczowy jest kontakt ze służbami ratunkowymi lub wezwanie policji. W przypadku, gdy nie mamy przy sobie telefonu, możemy oddalić się z miejsca zdarzenia, ale tylko na czas wezwania pomocy, następnie powinniśmy niezwłocznie powrócić na miejsce.

obowiązek udzielenia pomocy 

Obowiązek udzielenia pomocy – jak udzielić pomocy ofiarom wypadku?

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wezwaniu służb należy udzielić pomocy poszkodowanym. Wyjątek stanowi tu sytuacja, w której udzielenie pomocy mogłoby sprawić, że sami znajdziemy się w niebezpieczeństwie. Pamiętajmy, że obowiązek udzielenia pomocy w takiej sytuacji nie obowiązuje – wcale nie musimy narażać własnego życia dla ratowania innej osoby.

Jeśli wymaga tego stan ofiar wypadku, np. gdy są one narażone na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, mamy obowiązek udzielenia im pierwszej pomocy. Nie wahajmy się – nawet jeśli zrobimy to nieprawidłowo czy nieprofesjonalnie, wszelkie działanie będzie lepsze niż bezczynność. Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, czy dana osoba oddycha oraz czy nie doszło do zatrzymania akcji serca. W takim przypadku należy rozpocząć reanimację. Nie obawiajmy się, że w trakcie udzielania pierwszej pomocy np. złamiemy żebro osobie reanimowanej – ważniejsze jest przywrócenie oddechu i akcji serca.

Jeżeli zaś dojdziemy do wniosku, że pomoc nie jest niezbędna, możemy ograniczyć się do poinformowania służb, co już jest jednoznaczne z udzieleniem tejże pomocy. Bardzo możliwe, że ratownicy udzielą nam podstawowych wskazówek przez telefon.

Weź udział w kursie

Dobrym pomysłem jest udział w szkoleniu pierwszej pomocy, dzięki czemu w sytuacji stresowej będziemy mogli pewnie podjąć odpowiednie działania. Eksperci ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zalecają wręcz, aby powtarzać taki kurs nawet raz na kilka lat, co pozwoli nam na odświeżenie wiadomości oraz „oswojenie się” z tematem. Na szkoleniu przypomnimy sobie, jak zachować się na miejscu zdarzenia oraz jak postępować w przypadku urazu ciała czy zatrzymania krążenia – zarówno u dorosłych, jak i dzieci czy niemowląt.

Czy powinniśmy zatrzymać sprawcę?

Czy powinniśmy podjąć próbę zatrzymania sprawcy uciekającego z miejsca wypadku? Miejmy na uwadze, że ucieczka kierowcy pod wpływem szoku zdarza się raczej rzadko. Znacznie częściej celowo stara się oddalić z miejsca wypadku, np. w związku z tym, że prowadził pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Musimy ocenić, czy sprawca nie jest niebezpieczny – akcja zatrzymania nie zawsze będzie dla na bezpieczna. Zamiast tego powinniśmy skupić się na zapamiętaniu szczegółów, jak rysopis kierowcy, marka, model i kolor pojazdu czy numery rejestracyjne. Jeśli mamy taką możliwość, zapiszmy wszelkie istotne informacje na kartce papieru czy w telefonie.

obowiązek udzielenia pomocy 

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0