Kierowca-rekordzista: prawie 90 godzin jazdy bez odpoczynku dziennego ani dłuższych przerw
Kiedy inspektorzy z WITD w Bydgoszczy zatrzymali do rutynowej kontroli kierowcę ciężarówki z województwa mazowieckiego, nie mogli uwierzyć wskazaniom tachografu. Przewoźnik za nic miał sobie czas pracy. Rekord? Prawie 90 godzin bez żadnego odpoczynku dziennego ani dłuższej przerwy.
Poniżej komunikat WITD Bydgoszcz:
29 listopada inspektorzy z włocławskiego oddziału terenowego WITD w Bydgoszczy zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej pojazd członowy, którym przewoźnik drogowy z województwa mazowieckiego osobiście wykonywał krajowy transport drogowy makulatury.
Analiza danych zapisanych na karcie kierowcy oraz w tachografie cyfrowym z ostatnich zaledwie 29 dni ujawniła liczne naruszenia norm prowadzenia pojazdów, wymaganych przerw w prowadzeniu i odpoczynków. Przedsiębiorca o ponad 3 godziny przekraczał dopuszczalny 4,5-godzinny okres prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy, a normą było odbieranie przez niego po całym dniu jazdy zaledwie 3-godzinnych odpoczynków, zamiast przepisowych 9 lub 11 godzin. Przez 4 tygodnie przedsiębiorca nie odebrał także ani jednego odpoczynku tygodniowego w minimalnym wymiarze 24 godzin.
Powyższe skutkowało także znacznym przekroczeniem dopuszczalnych tygodniowych i dwutygodniowych okresów prowadzenia pojazdu. W ciągu tygodnia przedsiębiorca, zamiast przepisowych 56 godzin, prowadził pojazd przez ponad 77 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni, zamiast przepisowych 90 godzin, prowadził ponad 132 godziny.
Jego niechlubnym rekordem było jednak prowadzenie pojazdu w ciągu kilku kolejnych dni w sumie przez 89 godzin i 45 minut bez wykonania w tym czasie żadnego odpoczynku dziennego czy chociaż przerwy w prowadzeniu o długości co najmniej 7 godzin.
Suma kar pieniężnych za wszystkie popełnione przez przedsiębiorcę naruszenia wyniosła 88150 zł. Z tytułu stwierdzonych naruszeń Inspekcja Transportu Drogowego wszczęła postępowanie administracyjne o nałożenie kary pieniężnej, która zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. zostanie ograniczona do 10.000 zł. Przedsiębiorca otrzymał także zakaz dalszej jazdy do czasu odebrania odpoczynku tygodniowego w wymiarze min. 45 godzin.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.