Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Zintegrowane konwoje złożone z pojazdów różnych marek – trwają prace nad rewolucyjnym rozwiązaniem

Konwoj_Scania

Trwają prace nad rozwiązaniach, dzięki któremu do zintegrowanych konwojów będą mogły dołączać pojazdy różnych producentów. Do ogólnoeuropejskiego konsorcjum Ensemble, którego celem jest promocja i wdrożenie takich rozwiązań, dołączyła właśnie Scania. 

W ramach zintegrowanych konwojów (ang. platooning) pojazdów różnych marek, każdy zestaw będzie mógł włączyć się do konwoju, aby zmniejszyć poziom zużycia paliwa. Poruszając się zwartym szykiem, pojazdy będą zajmować mniej miejsca, co przyczyni się do zwiększenia przepustowości dróg, zwłaszcza tych najbardziej ruchliwych.

Konsorcjum Ensemble powstało pod przewodnictwem TNO, Holenderskiej Organizacji Stosowanych Badań Naukowych, której eksperci poszukują metod bezpiecznego tworzenia konwojów z pojazdów różnych marek. Zbadany zostanie również wpływ tego rozwiązania na zużycie paliwa, pracę kierowców oraz innych użytkowników dróg.

– Projekt Ensemble to ważny krok na drodze ku zintegrowanym konwojom złożonym z pojazdów różnych marek. Mamy już doświadczenie w tworzeniu konwojów pojazdów jednej marki, a w szczególnych przypadkach dwóch marek. Musimy jednak stworzyć i przetestować wspólny system, obejmujący wszystkich producentów – komentuje Jan Dellrud, starszy doradca techniczny w dziale badań i przygotowania rozwoju autonomicznych pojazdów ciężarowych w Scania.

Aby możliwe stało się wdrożenie zintegrowanych konwojów, producenci muszą ujednolicić nie tylko metody komunikacji między pojazdami, ale także zagwarantować harmonijny ruch pojazdów.

Testy pojazdów różnych marek

Projekt Ensemble zakłada przeprowadzenie testów konwojów w ruchu transgranicznym z uwzględnieniem ich wpływu na ruch, infrastrukturę i logistykę. W ramach projektu konwoje złożone z pojazdów różnych marek będą testowane na torach zamkniętych oraz na drogach publicznych do 2021 roku. Zwieńczeniem testów będzie przejazd zintegrowanego konwoju do portu w Rotterdamie.

Oprócz TNO i sześciu europejskich producentów pojazdów ciężarowych, w tym: Scania, DAF, Daimler, Iveco, MAN i Volvo, w projekcje biorą też udział dostawcy komponentów dla motoryzacji, instytuty nadawcze oraz czołowe uniwersytety.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0