Czy w ciężarówkach przyszłości jest miejsce dla kierowców? Na to pytanie odpowiada Volvo Trucks [VIDEO]
Jak w nadchodzących latach automatyzacja zmieni nasz tryb życia i sposób pracy? Volvo Trucks snuje własne, odważne wizje. Ciągły postęp w automatyzacji pojazdów otwiera przed branżą transportową i społeczeństwem ekscytujące możliwości.
Według analiz Volvo Trucks miasta będą prężnie się rozwijać i powiększać. Powstaną kolejne kompleksy i aglomeracje, co oznacza, że jeszcze większego znaczenia nabiorą środki transportu oraz dobrze działający system przewozu towarów. Ogromny nacisk zostanie położony również na kwestie związane z bezpieczeństwem, a jednocześnie z wpływem pojazdów na środowisko naturalne. Automatyzacja transportu poprawi jego wydajność, zniweluje korki i usprawni komunikację w miastach.
Zdaniem Sasko Cukleva, dyrektora ds. rozwiązań autonomicznych w Volvo Trucks, pojazdy autonomiczne, czyli nie wymagające obecności kierowcy w kabinie to tylko jedna strona medalu ewolucji w transporcie. Przede wszystkim powstanie wiele rozwiązań i systemów wspomagających pracę kierowcy oraz zwiększających bezpieczeństwo. Jak podkreślają eksperci Volvo Trucks, nie chodzi o to, aby wyeliminować kierowcę z procesu przewozu, ale maksymalnie usprawnić jego pracę.
Obejrzyj dwa filmy Volvo Trucks o automatyzacji
Wyprodukowane przez Volvo Trucks filmy zatytułowane: „Automation – the Big Change” i „Automation – Driving into the Future” zajmują się współcześnie gorącymi tematami dotyczącymi przyszłości technologii samochodów ciężarowych. Ten dwuczęściowy obraz pokazuje życie i pracę dwóch czołowych postaci w Volvo Trucks: Sasko Cukleva i Ann-Sofi Karlsson. Występują w nim również: kierowca Lukas Strohmeier z Austrii oraz Rohini Teather z Londynu – typowa reprezentantka osób dojeżdżających do pracy. Film pokazuje wizję i cel działań Volvo Trucks w zakresie automatyzacji oraz nadzieje i obawy tych, których codzienne życie znajdzie się pod jej wpływem.
Automatyzacja jako wsparcie kierowcy
Sasko Cuklev, dyrektor ds. rozwiązań autonomicznych, ma jasną wizję i otwarcie mówi o możliwościach, jakie dostrzega na najbliższą przyszłość. – Niewątpliwie kiedyś na drogach pojawią się autonomiczne samochody ciężarowe Volvo, stając się elementem naszej rzeczywistości. To, kiedy dokładnie to nastąpi, zależy od wielu czynników, takich jak np. przepisy ruchu drogowego, stan infrastruktury drogowej i, oczywiście, normy bezpieczeństwa – kontynuuje Cuklev.
Mimo że jednym z obszarów naszych prac rozwojowych jest pełna automatyzacja pojazdów, obecnie koncentrujemy się na stopniowym wprowadzaniu systemów zautomatyzowanych, których zadaniem jest wsparcie kierowców, tak aby mogli pracować bezpieczniej, wydajniej i wygodniej. – Celem automatyzacji nie jest likwidacja miejsc pracy – podkreśla Ann-Sofi Karlsson, dyrektor ds. czynników ludzkich w automatyzacji. – W przyszłości wciąż będzie duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców. Wraz ze wzrostem wymiany handlowej i światowej populacji rosnąć będzie liczba operacji transportowych. Automatyzacja ma za zadanie je usprawnić.
Poza perspektywą ogólną, w swoich pracach nad automatyzacją Volvo Trucks skupia się także na ułatwieniach w codziennym życiu kierowcy, np. takiego jak Lukas Strohmeier. To kierowca zawodowy, który jeździ cysterną po południowej Austrii i który często musi zabierać ładunek ze ścisłego, zatłoczonego centrum Grazu. – Bardzo trudno jest prowadzić duży pojazd w intensywnym ruchu drogowym. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Przydałaby się ich dodatkowa setka.
Jako że ludzie są ciągle tak samo bezbronni, a intensywność ruchu drogowego ciągle wzrasta, ostatnio większość uwagi zespołów zajmujących się automatyzacją w Volvo Trucks jest poświęcona bezpieczeństwu. Ale kluczowe projekty pilotażowe w tej dziedzinie: w górnictwie, sektorze komunalnym i uprawie trzciny cukrowej, pokazały, że automatyzacja nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale także znacznie zwiększa wydajność pracy. Z kolei łączenie samochodów ciężarowych na autostradach w kolumny pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.