Powstała opona, która wytwarza tlen i prąd!
Goodyear podczas tegorocznych targów Genewie zaprezentował swoje nowe, rewolucyjne rozwiązanie – w zasadzie niezniszczalną oponę, która wytwarza tlen i energię elektryczną. Jak działa Goodyear Oxygene?
Niezwykłe możliwości opony wynikają z jej unikatowej budowy, czyli m.in. wypełnienia ścianek bocznych mchem! Otwarta konstrukcja oraz naturalne wypełnienie umożliwiają wychwytywanie przez opony wilgoci nawierzchni oraz jednoczesne pochłanianie dwutlenku węgla z powietrzem pobieranym przez mech. W wyniku procesu fotosyntezy dochodzi do uwalniania tlenu do otoczenia. Eksperci Goodyear szacują, że gdyby 2,5 mln pojazdów poruszających się po drogach aglomeracji paryskiej wyposażyć w opony Oxygene, możliwe byłoby wytwarzanie nawet 3000 ton tlenu i absorpcję ponad 4000 ton dwutlenku węgla rocznie.
Wytwarzana w procesie fotosyntezy jest również energia, którą można spożytkować do zasilania czujników, paska świetlnego w ścianie bocznej opony (który zmienia kolor, ostrzegając pozostałych uczestników dróg przed manewrami pojazdu) oraz procesora sztucznej inteligencji.
Opona Oxygene komunikuje się z systemem za pośrednictwem technologii światła widzialnego, LiFi. Umożliwia to m.in. komunikację z innymi pojazdami, wymianę danych itd.
Interesujący jest również proces produkcji opony. Wytwarza się ją w procesie trójwymiarowego druku z proszku gumowego powstałego w procesie recyklingu zużytych opon. Zdaniem inżynierów opona jest dzięki temu niezwykle wytrzymała i odporna na przebicie, a przy tym wyjątkowo lekka.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.