Nowy twór unijny – Urząd ds. Zatrudnienia – ma odpowiadać za pracowników delegowanych, w tym kierowców
Urzędnicy unijni chcą powołać do życia Urząd ds. Zatrudnienia. Odpowiadałby on za egzekwowanie praw pracowników delegowanych i usprawniłby wymianę informacji pomiędzy służbami. Możliwe, że powstanie już w przyszłym roku.
„By system europejskiej mobilności działał, potrzebujemy narzędzi kontroli” – tak europoseł Guillaume Balas komentował wystąpienie Komisarz UE ds. zatrudnienia Marianne Thyssen. Debata dotycząca Europejskiego Urzędu ds. Zatrudnienia (EUZ) z udziałem Komisarz oraz ekspertów odbyła się 24 maja br. w Komitecie ds. Zatrudnienia PE. EUZ to istotna dla transport inicjatywa. Nowy urząd ma wspierać krajowe inspekcje pracy w egzekwowaniu przepisów o delegowaniu pracowników w UE, jak i wydawania zaświadczeń A1 prawdopodobnie już od 2019 roku.
W swoim wystąpieniu Komisarz Thyssen, komentując inicjatywę powołania nowego urzędu, wskazała, że zmiany w prawie, jak nowe zasady delegowania pracowników, Europejski Filar Praw Socjalnych czy zmiany w systemie zabezpieczenia społecznego (w tym wydawania zaświadczeń A1), wymagają narzędzi do ich efektywnego stosowania na obszarze całej UE.
Celem zapewnienia uczciwej mobilności w przestrzeni UE krajowe służby kontrolne powinny mieć zapewnione możliwości reagowania i egzekwowania norm w sytuacjach transgranicznych. Obecnie współpraca między instytucjami państw członkowskich nie jest efektywna i nie ma mechanizmów do transnarodowych dochodzeń w sprawach. To ma się zmienić wraz z powołaniem Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Urząd wypełni tę lukę w zakresie trzech zasadniczych obszarów:
- mobilności pracowników,
- delegowania pracowników oraz
- koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Nie przejmie obowiązków krajowych służb kontrolnych, lecz będzie je wspierać w stosowania europejskich norm prawnych w tych dziedzinach. Urząd będzie odpowiadał za komunikowanie, by europejskie normy w zakresie mobilności pracy były stosowane w uczciwy, prosty i efektywny sposób.
Przed Urzędem stoją trzy podstawowe zadania:
- ułatwianie dostępu do informacji podmiotom indywidulnym I pracodawcom w zakresie ich praw i obowiązków;
- wspierać operacyjną współpracę krajowych służb kontrolnych w zakresie egzekwowania norm europejskich dotyczących mobilności. W tym zakresie Urząd intensywnie będzie wspierał działania zmierzające do zwalczania nadużyć i oszustw, w tym wspierać transnarodową koordynacje kontroli.
- prowadzenie mediacji w przypadku transnarodowych sporów między instytucjami państw członkowskich.
Urząd będzie także wspierał współpracę partnerów społecznych w przypadku znaczących restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Czy branżę transportu czeka kolejna rewolucja prawna – pokażą najbliższe miesiące.
Źródło: Joanna Jasiewicz, TLP
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.