Minister infrastruktury rozmawia z europosłami o Pakiecie Mobilności
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał z europosłami o Pakiecie Mobilności. Polska popiera rozwiązania zmierzające do polepszenia warunków pracy w sektorze transportu drogowego, przy równoczesnym zachowaniu wolnej konkurencji w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych i konkurencyjności gospodarki UE.
Minister spotkał się z przedstawicielami Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego, którą reprezentowali m.in. posłowie: Wim van de Camp, Andor Deli i Kosma Złotowski. W spotkaniu, które odbyło się 18 września 2018 r. w Wieliczce, uczestniczył także wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
- Polska od początku wspiera prace w Radzie ds. Transportu i Parlamencie Europejskim, które wymagają sprecyzowania jasnych i zharmonizowanych zasad prowadzenia działalności przez przewoźników na poziomie UE – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.
Prace nad wnioskami dotyczącymi Pakietu Mobilności I, czyli tekstami przepisów dotyczących zasad delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym, trwają od maja 2017 roku. Jest to jeden z ważniejszych tematów omawianych obecnie na forum unijnym. Polska wraz podobnie myślącymi państwami popiera rozwiązania zmierzające do polepszenia warunków pracy w sektorze transportu drogowego przy równoczesnym zachowaniu wolnej konkurencji w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych i konkurencyjności gospodarki UE.
- Zaangażowanie posłów komisji ds. transportu w prace nad Pakietem Mobilności I jest kluczowe w momencie opóźnienia prac zarówno w Radzie ds. Transportu, jak i w Parlamencie Europejskim. Zbliżający się koniec kadencji Parlamentu Europejskiego wymaga wzmożonych wysiłków, w które Polska się czynnie włącza – powiedział minister Adamczyk.
Przyjęcie niezbędnych rozwiązań na poziomie UE powinno stanowić kompromis pomiędzy poprawą warunków socjalnych pracowników oraz ekonomicznymi uwarunkowaniami wykonywania operacji transportowych i znoszenia zbędnych barier administracyjnych.
Podczas spotkania ministra z posłami PE poruszono także temat inwestycji infrastrukturalnych w ramach przyszłej perspektywy finansowej UE, korytarza Via Carpatia oraz konieczności dalszych wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w całej wspólnocie.
Wizyta delegacji Komisji ds. Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyła się w dniach 17-19 września 2018 r. Europosłowie odwiedzili m.in. Rzeszów i Kraków, gdzie dyskutowali m.in. o połączeniach drogowych pomiędzy państwami UE na przykładzie polskiego odcinka szlaku Via Carpatia, przyszłym finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych ze środków europejskich, a także realizacji inwestycji kolejowych.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.