Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Inspektorzy protestują. Jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

kontrole-itd-2

Inspekcja Transportu Drogowego zadecydowała o wznowieniu zawieszonego protestu. Zainagurowano ją wczoraj (w poniedziałek 8 października) ogólnopolską akcją oddawania krwi przez inspektorów i wspierających ich pracowników.

Dziś zaś protestujący opublikowali pismo z Ministerstwa Infrastruktury podpisane przez podsekretarza stanu Marka Chodkiewicza. Wynika z niego, że aktualnie trwają analizy propozycji wyłączenia wojewódzkich inspektorów transportu drogowego ze struktur wojewódzkich, połączenia struktur ITD w ramach jednego urzędu oraz przekazania kompetencji dotyczących systemu fotoradarów i kontroli prędkości w ramach CANARD z rąk GITD do Policji. Z kolei wniosek o włączenie Inspekcji do służb mundurowych wymaga szerzej zakrojonych prac kilku różnych resortów.

Publikujemy fragmenty pisma:

„Ministerstwo Infrastruktury uznaje za zasadne postulaty zgłaszane przez Związek zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego i w pełni je popiera. Jako potwierdzenie niniejszego stanowiska należy wskazać, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa trzykrotnie kierowało do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu wniosek o wpisanie do Wykazu prac Rad Ministrów projekty ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego. Projektowane zmiany były zgodne z oczekiwaniami środowiska inspektorów i wychodziły naprzeciw zgłaszanym przez nich postulatom. Projekt ustawy miał w sposób kompleksowy uregulować zagadnienia dotyczące funkcjonowania Inspekcji Transportu Drogowego. Niniejsza regulacja przewidywała m.in. przekształcenie Inspekcji w służbę mundurową oraz stworzenie warunków do skuteczniejszego wykorzystania potencjału kadrowego inspekcji, w tym umożliwienie dyslokacji funkcjonariuszy oraz prowadzenie permanentnych kontroli drogowych, także w porze nocnej, w niedziele i w święta. Ponadto projekt zakładał ujednolicenie struktur terenowych Inspekcji Transportu Drogowego poprzez likwidację dualizmu, jaki ma obecnie miejsce w obszarze funkcjonowania Inspekcji.”

Dalej czytamy, że wnioski o skierowanie projektu do pracy Rady Ministrów zostały przesłane w maju i sierpniu 2016 r. oraz w lutym 2017 r. „Kolejne terminy wynikały stąd, że pomimo upływu czasu od złożenia wniosku po raz pierwszy Zespół nie powziął decyzji odnośnie włączenia projektu do Wykazu bądź odrzucenia przedmiotowego wniosku.”

Jednocześnie na początku 2017 r. wpłynął wniosek MSWiA o wpisanie do Wykazu prac Rady Ministrów projektu ustawy o zmienia ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, który również zakładał wprowadzenie zmian dot. ITD, nie uzyskał akceptacji i został wycofany.

Ministerstwo Infrastruktury pragnie jednak „realizacji postulatów mogących poprawić trudną sytuację pracowników Inspekcji Transportu Drogowego”, w związku z czym 7 sierpnia 2018 r. wystosowało pismo do Szefa Centrum Analiz Strategicznych z wnioskiem o przekazanie do dalszych prac projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on m.in. wyłączenie wojewódzkich inspektorów transportu drogowego ze struktur wojewódzkich, połączenie struktur ITD w ramach jednego urzędu oraz przekazanie kompetencji dotyczących systemu fotoradarów i kontroli prędkości w ramach CANARD z rąk GITD do Policji.

Z kolei jeśli chodzi o włączenie Inspekcji do grupy służb mundurowych, wymaga to wprowadzenia zmian o charakterze systemowym, czyli uprzedniego uzgodnienia z paroma resortami, m.in. finansów, spraw wewnętrznych i administracji oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Na koniec podsekretarz stanu deklaruje gotowość do zorganizowania spotkania z przedstawicielami Związków Zawodowych ITD.

Czy taka odpowiedź jest satysfakcjonująca? Z pewnością może cieszyć fakt, że rządzący wyrażają chęć dyskusji oraz że przynajmniej część postulatów uważają za zasadną.

List jest dostępny na fanpage’u protestu: TU

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0