Nowa droga? Zanim powstanie S7 na trasę wkroczą archeolodzy
Zanim rozpocznie się budowa odcinka S7 na trasę wkroczą archeolodzy. Będą szukać śladów osadnictwa. Czy opóźni to realizację inwestycji?
56 stanowisk archeologicznych znajdzie się na obszarach, przez które przebiegać będzie nowy odcinek drogi ekspresowej S7 od Krakowa do granic Małopolski z województwem świętokrzyskim już w połowie 2015 r. Prace mają potrwać dwa lata.
Jak poinformowała PAP Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA, nowa droga będzie przebiegać przez tereny bogate pod względem archeologicznym, tak więc zarówno prace przygotowawcze, jak i same badania terenowe będą długotrwałe.
Archeolodzy spodziewają się znaleźć ślady osadnictwa od młodszej epoki kamienia łupanego (od 7 do 3 tysiąclecia p.n.e.) po okres nowożytny. Według naukowców tereny te były niegdyś gęsto zaludnione, stanowiąc miejsce rozwoju osadnictwa i uprawy. Prawdopodobnie zostaną odnalezione także starożytne groby.
GDDKiA pragnie, aby prace archeologiczne rozpoczęły się z dużym wyprzedzeniem, jeszcze zanim uzyskana zostanie zgoda na realizację inwestycji. Aktualnie trwa procedura pozyskiwania decyzji środowiskowej oraz prace dokumentacyjne. Nowa droga ma zaś powstać do 2020 r.
Nowa droga będzie przebiegać zupełnie nowym szlakiem, w trzech miejscach krzyżując się z “dotychczasową” drogą krajową nr 7. Odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 57 km wytyczono od węzła “Igołomska” w Krakowie przez Zastów Widomą, Szczepanowice do Moczydła.
Na podstawie: PAP
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.