Zmiany! Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego i nowe obowiązki dla przewoźników
Rząd przyjął w środę projekt noweli ustawy o transporcie drogowym, który dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia. Oznacza to ustanowienie wspólnych zasad dot. połączenia Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD).
„Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia z 1 kwietnia 2016 r., ustanawiającego wspólne zasady dotyczące połączenia krajowych rejestrów elektronicznych przedsiębiorców transportu drogowego” – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Dzięki temu dane znajdujące się w KREPTD będą dostępne dla wszystkich właściwych organów innych państw członkowskich.
„Prowadzona w KREPTD ewidencja przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego zostanie powiększona o dane dotyczące numerów rejestracyjnych oraz kraju rejestracji pojazdów objętych zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika. Ponadto, w ewidencji przedsiębiorców będą gromadzone dane dotyczące statusu i rodzaju licencji wspólnotowej oraz liczby pojazdów zgłoszonych do takiej licencji” – podaje CIR.
W praktyce będzie to oznaczać obowiązek zgłaszania do KREPTD przez przedsiębiorców numerów rejestracyjnych pojazdów, którymi dysponują. Z kolei GITD będzie kontrolować licencje wspólnotowe.
Nowe przepisy mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Pierwotnie planowano je wprowadzić wraz z końcem stycznia 2019 r., kiedy to zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie ws. zasad wymiany informacji między rejestrami przewoźników poszczególnych państw.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.