Zmiany w polisach OC na poziomie unijnym: ogólnoeuropejskie kontrole ubezpieczeń i wyższe odszkodowania
Parlament Europejski szykuje zmiany w polisach OC. Ich główne cele to wygenerowanie większej puli środków na pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz łatwiejsze uzyskiwanie zniżek po przeprowadzce do innego kraju.
Aktualnie najwyższe możliwe odszkodowanie, które może wypłacić poszkodowanym towarzystwo ubezpieczeniowe, wynosi 5,21 mln euro jeśli chodzi o szkody osobowe oraz 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych. Parlament Europejski chciałby powiększy tą pulę do 6,07 i 1,22 mln euro. Warto zaznaczyć, że sumy te nie są zależne od liczby poszkodowanych czy pojazdów uszkodzonych w wyniku wypadków. Oznacza to zatem, że jeśli wypadków jest więcej, poszkodowani dostają niższe odszkodowania.
Eksperci przewidują, że tak duży wzrost łącznej sumy gwarancyjnej mógłby negatywnie wpłynąć na ceny obowiązkowych polis OC.
Kolejna planowana zmiana to międzynarodowe uznawanie historii ubezpieczeń – zniżki wypracowane w systemie jednego kraju członkowskiego nie „znikałyby” po przeprowadzce kierowcy za granicę. Miejmy na uwadze, że będzie się to oczywiście wiązać z akcjami kontrolnymi prowadzonymi na terenie Unii Europejskiej, których celem będzie wyłonienie osób jeżdżących bez ubezpieczenia OC.
Głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie zmiany dyrektywy dotyczącej ubezpieczeń komunikacyjnych jest planowane na środę 13 lutego.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.