Uwaga, przewoźniku i kierowco! Będzie więcej kontroli za pomocą mobilnych stacji diagnostycznych
Rząd przyjął wczoraj (we wtorek 7 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Co się zmieni? Do porządku dziennego przejdą drogowe kontrole techniczne w mobilnych stacjach diagnostycznych.
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, celem zmian była konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii Europejskiej. W rezultacie zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, zmniejszy się zaś zanieczyszczenie środowiska.
Ze zintensyfikowanymi mobilnymi kontrolami będą musieli liczyć się kierowcy i właściciele pojazdów przewożących więcej niż 9 osób wraz z kierowcą, pojazdów o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton, przyczep o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 ton oraz ciągników kołowych, użytkowanych głównie na drogach publicznych, przeznaczonych do komercyjnego drogowego transportu towarów, których maksymalna prędkość przekracza 40 km/h. Nowe przepisy zakładają weryfikowanie w ten sposób min. 5 proc. z wyżej wymienionych zarejestrowanych pojazdów rocznie.
Co więcej kierowca pojazdu będzie miał obowiązek wożenia ze sobą protokołu ostatniej kontroli technicznej.
Ustalane są zasady współpracy pomiędzy Polską a państwami członkowskimi dotyczące wychwytywania niesprawnych pojazdów. Instytucje odpowiedzialne za kontrole mają wymieniać pomiędzy sobą informacje dotyczące usterek w autach. „Nowe przepisy pozwolą na współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami kontroli innych państw członkowskich, jeśli chodzi o skoordynowane drogowe kontrole techniczne. Działania te przyczynią się do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym, związanej z różnymi poziomami kontroli stosowanymi przez poszczególne państwa członkowskie” – czytamy w komunikacje Ministerstwa Infrastruktury.
Aktualnie w Polsce są trzy mobilne stacje kontroli pojazdów, jednak aby prawidłowo realizować założone zadania, GITD planuje zakup takich urządzeń dla każdego województwa.
Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.