Jazda bez prawa jazdy przy sobie i jedna tablica rejestracyjna na całe życie auta. Pozytywne zmiany dla kierowców
Mandat za brak dokumentu prawa jazdy w przypadku kontroli? Koniec z tym! Projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym został już skierowany do konsultacji publicznych. Jazda bez prawa jazdy to tylko jedna z zapowiadanych zmian.
Niemałą rewolucję zapoczątkował rząd 1 października 2018 r. Wtedy to w życie weszły przepisy, w myśl których kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Teraz będą mogli prowadzić bez posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy.
Jazda bez prawa jazdy
– Projektowana regulacja, przy jednoczesnym wdrożeniu rozwiązań teleinformatycznych, pozwoli wyeliminować istniejący obecnie obowiązek posiadania przy sobie i okazywania na żądanie organu kontroli ruchu drogowego wydanego w kraju prawa jazdy lub pozwolenia na tramwajem a w konsekwencji wykluczy karanie kierujących mandatem za nieposiadanie w trakcie jazdy przy sobie tych dokumentów – czytamy w uzasadnieniu projektu zmian w prawie drogowym.
W razie kontroli wystarczy, że okażemy funkcjonariuszom dowód osobisty – na jego podstawie sprawdzą w dostępnych bazach danych, czy i jakie uprawnienia ma kierowca.
Co w przypadku zatrzymania dokumentu prawa jazdy? Jeśli kierujący np. przekroczy dozwoloną prędkość o ponad 50 km\h lub będzie przewoził większą liczbę osób niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym, policjant dokona wpisu w bazie danych Centralnej Ewidencji Kierowców. Informacja będzie widoczna dla każdego patrolu. „Prawko” nie będzie zatrzymywane fizycznie, co oznacza, że nie będzie też konieczna wizyta w urzędzie miejskim czy starostwie w celu jego odbioru.
Dowód rejestracyjny nie do wymiany
Jazda bez prawa jazdy to tylko jedna z propozycji. To jeszcze nie koniec zmian! Kolejna to (wreszcie!) rezygnacja z obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego w momencie, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki przeglądów technicznych. Oznacza to oszczędność rzędu 71,50 zł.
Co jeszcze?
- zniesienie obowiązku posiadania nalepki kontrolnej na przedniej szybie,
- rezygnacja z wydawania karty pojazdu (jej wydanie aktualnie kosztuje 75,50 zł) – dane dotyczące kolejnych właścicieli auta są dostępne w usłudze Historia pojazdu,
- możliwość zachowania przez nabywcę używanego pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
- możliwość rejestracji pojazdu nie tylko w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania, ale też w miejscu zamieszkania.
Jazda bez prawa jazdy
Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z resortem cyfryzacji i Rządowym Centrum Legislacji. Wejście w życie zmian może trochę potrwać, ale najważniejsze, że proces już się rozpoczął.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.