Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Słyszeliście o zmianach w drogowych kontrolach technicznych? Ustawa wprowadza podział na kontrolę wstępną i szczegółową

fabryka-mercdesa-w-polsce

Stan techniczny pojazdu jest jednym z tych aspektów, na jaki większość służb szczególnie zwraca uwagę. Zwłaszcza, gdy dany pojazd brał udział w kolizji lub wypadku drogowym. Jest to jeden z powodów, dla których Senat w dniu 12 lipca br. przyjął ustawę o zmianie zapisów znajdujących się w dwóch ustawach: Prawo o ruchu drogowym oraz transporcie drogowym.

Przyglądając się sytuacji tzw. transportu ciężkiego na polskich drogach, nadal nie możemy mówić o tym, że w kraju nad Wisłą, wszystkie pojazdy są w pełni sprawne technicznie. Wycieki płynów, niesprawne układy hamulcowe czy też zużyte opony są niestety częstym zjawiskiem.

Potrzeba dostosowania do UE

Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej. Kontrola ta dotyczy zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylającej dyrektywę 2000/30/WE.

Kogo dotyczą zmiany?

Przedmiotem regulacji dyrektywy 2014/47/UE jest drogowa kontrola techniczna pojazdów wykonujących przewóz drogowy rzeczy i osób (tj. pojazdów zaprojektowanych i wykonanych do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą), pojazdów zaprojektowanych i wykonanych do przewozu ładunków i mających maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t. Ustawa obejmuje również przyczepy o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz ciągniki kołowe użytkowane głównie na drogach publicznych (do komercyjnego drogowego transportu towarów o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej przekraczającej 40 km/h)

Czego możemy się spodziewać po zmianach?

Po pierwsze, nowelizacja przewiduje obowiązek posiadania przez kierowcę protokołu aktualnej drogowej kontroli technicznej, jeżeli takowa została przeprowadzona. Ponadto zmian spodziewać się mogą również kierowcy tych pojazdów, które zarejestrowane są poza granicami naszego kraju. – Kierowca przemierzający polskie drogi będzie zobowiązany posiadać potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego (zawierającego co najmniej: numer VIN, numer nadwozia, podwozia, ramy pojazdu, numer rejestracyjny, kraj pojazdu). Ważne dla kontrolujących będą również takie informacje jak: miejsce i data przeprowadzonego badania, wykaz stwierdzonych usterek i ich kategorie, nazwę organu kontrolnego lub stacji kontroli pojazdów. Istotnym elementem będzie też podpis oraz numer ewidencyjny diagnosty, który przeprowadził badanie – komentuje Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Dwa rodzaje kontroli i dodatkowe założenia

Zupełną nowością jest podzielenie kontroli na wstępne i szczegółowe. – Na podstawie wyników wstępnej drogowej kontroli technicznej kontrolujący będzie mógł podjąć decyzję o skierowaniu pojazdu na szczegółową drogową kontrolę techniczną. Szczegółowe drogowe kontrole techniczne będą przeprowadzane w mobilnych stacjach kontroli drogowej. – kontynuuje Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Ponadto ustawa wprowadza obowiązek, by wstępne kontrole drogowe stanu technicznego pojazdów objętych dyrektywą, w każdym roku równały się wartości co najmniej 5 proc. łącznej liczby takich pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Nowelizacja zakłada jednocześnie wymianę informacji, dotyczących stwierdzenia w pojeździe usterek, pomiędzy właściwymi organami kontrolnymi państw członkowskich UE.

Ustawa zostanie obecnie przedstawiona Prezydentowi do podpisu i zacznie obowiązywać po upływie 3 miesięcy od jej ogłoszenia.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0