Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Francja zmienia zasady delegowania kierowców zawodowych. Pomóc ma w tym nowa wersja systemu SIPSI

flaga-francji

5 czerwca 2019 roku francuskie władze opublikowały nowy dekret zmieniający przepisy o delegowaniu pracowników oraz zaostrzający kary za nielegalną pracę. Natomiast w lipcu tamtejsze Ministerstwo Pracy udostępniło nową wersję systemu SIPSI, który zapewnia przewoźnikom przesyłanie deklaracji i poświadczeń księgowych dla francuskich służb kontrolnych.

Nowe zasady delegowania kierowców ciężarówek precyzują obowiązujące już od 3 lat tzw. prawo Macrona (Loi Macron) oraz podkreślają rolę reprezentantów przewoźników. Obecne prawo przewiduje większe kary za naruszenia przepisów o delegowaniu pracowników i nadaje Inspekcji Pracy dodatkowe uprawnienia. Francuskie instytucje i służby kontrolne będą również zwracać baczną uwagę na poprawne delegowanie pracowników, w czym ma pomóc aktualizacja platformy SIPSI.
Nowe funkcje w systemie SIPSI zostały wprowadzone przede wszystkim z myślą o zagranicznych firmach, które delegują na teren Francji pracowników do pracy. Pojawiło się kilka istotnych funkcji.

System SIPSI w 2019 roku

1. Dostęp do konta SIPSI.

W nowym systemie przewoźnik może udostępnić swoje konto dla reprezentanta oraz francuskich kontrahentów. Wystawić deklarację może jedna ze stron – przewoźnik lub przedstawiciel.

2. Pobranie deklaracji.

Wcześniej złożone deklaracje były dostarczane na maila automatycznie. Teraz należy je pobrać bezpośrednio z platformy, a na maila przychodzi tylko numer referencyjny zgłoszenia.

3. Autouzupełnianie danych.

W nowym systemie pojawiła się opcja autouzupełniania danych, np. numeru polskiego VAT. Ponadto system odnajduje dane firmy reprezentanta, w tym obowiązkowy obecnie numer SIRET.

4. Więcej aktów oddelegowania.

Dzięki nowym funkcjom w systemie pojawiła się możliwość wygenerowania większej liczby aktów oddelegowania jednocześnie.

5. Dane reprezentanta przewoźnika.

W systemie zaszła poważna zmiana, jeśli chodzi o reprezentanta przewoźnika. Od 1 lipca 2019 r. wyznaczenie przedstawiciela pracodawcy odbywa się bezpośrednio w zaświadczeniu o delegowaniu, a nie w kontekście konkretnego dokumentu. Ponadto przedstawiciel musi obowiązkowo posiadać numer SIRET.

6. Język platformy.

Oddelegować pracownika do pracy można teraz w języku francuskim, niemieckim, angielskim, włoskim i hiszpańskim.

7. Stawki wynagrodzeń oraz typ kwalifikacji kierowców

Warto zaznaczyć, że stawka godzinowa SMIC brutto nie została zmieniona. Po aktualizacji 1 stycznia 2019 r. wynosi ona w dalszym ciągu 10,03 euro (wcześniej – 9,88 euro).

Stawki wynagrodzeń oraz typ kwalifikacji kierowców

GrupaWspółczynnikKierowcyStawki brutto od 01.01.2019, euro/godz.
3 bis118MKierowcy pojazdów o dmc poniżej 3,5 t10,03
4120MKierowcy pojazdów o dmc 3,5-11 t10,03
5128MKierowcy pojazdów o dmc 11-19 t10,03
6138MKierowcy pojazdów o dmc powyżej 19 t10,03
7150MWysoce wykwalifikowani kierowcy ciężarówek10,21

*

Zmiany w przepisach o delegowaniu we Francji

Nowelizacja przepisów o delegowaniu objęła Kodeks pracy oraz Kodeks transportu i skupiła się na obszarach zwiększenia kar i uprawnień francuskiej Inspekcji Pracy, podejściu do należytej staranności zleceniodawców przy powierzaniu usług pracodawcom z zagranicy oraz uporządkowaniu sfery informacji, które ma przekazywać przewoźnik francuskim instytucjom.

*

Kontrola kierowców ciężarówek we Francji – jak wygląda i co należy wiedzieć, aby nie dostać wysokiego mandatu?

*

Od 1 lipca 2019 r. przewoźnik może otrzymać następującą karę za naruszenia związane z delegowaniem kierowców do Francji:

- tymczasowego zawieszenia świadczenia usług

- oraz tymczasowego zawieszenia świadczenia usług do dwóch miesięcy.

Przed zastosowaniem sankcji przewoźnik lub jego przedstawiciel na terenie Francji muszą w ciągu od 1 do 3 dni od daty otrzymania wezwania dostarczyć wyjaśnienie dotyczące okoliczności naruszenia. Po przekroczeniu tego terminu czy też ze względu na brak poważnych przyczyn naruszeń na przewoźnika nakładana jest kara czasowego zawieszenia świadczenia usług na okres do jednego miesiąca.

*

Reprezentant przewoźnika we Francji w świetle ustawy Loi Macron – jakie ma obowiązki, prawa, ale i możliwości? [WYWIAD]

*

Wcześniej przewoźnik przed oddelegowaniem kierowcy musiał otrzymać od kontrahenta kopię deklaracji z systemu SIPSI oraz kopię dokumentu powołującego przedstawiciela przewoźnika we Francji. Po zmianach zleceniobiorca musi przekazać potwierdzenie odbioru dokumentu z SIPSI oraz oświadczenie honorowe o dokonaniu zapłaty. Oświadczenie musi zawierać nazwę, imię i nazwisko kontrahenta oraz podpis jego przedstawiciela prawnego.

*

Autorzy: eksperci Kancelarii Groupe Espro Sp. z o.o. specjalizującej się m.in. w obszarze delegowania pracowników do Francji, prawa pracy w sektorze transportu drogowego oraz oferujuącej usługi związane z reprezentantem przewoźnika we Francji.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0