Podatki drogowe w Belgii: zmiany w systemie

Obecnie przewoźnicy są przyzwyczajeni do nabywania winiety przy korzystaniu z dróg w Belgii. Jednak już teraz staje się jasne, że w przyszłości system ten ulegnie zmianie i trzeba będzie płacić za pokonaną odległość. Nowy system opłat drogowych już wkrótce zostanie wprowadzony na drogach Belgii.
Tradycyjne winiety w przyszłości nie będą sprzedawane. Trzy regiony Belgii: Flandria, Walonia i Bruksela postanowiły wprowadzić nowy system podatku drogowego, który będzie nosił nazwę „Viapass”. Zostanie on stworzony w ramach publiczno-prywatnego partnerstwa.
Podatek będzie obowiązywał wszystkie pojazdy o masie całkowitej większej niż 3,5 tony. Już wkrótce władze poinformują o wdrażaniu nowego systemu. Oczekuje się, że zacznie on funkcjonować w ciągu 18 miesięcy. Umowa z firmą administrującą będzie podpisana na 12 lat. Belgowie mają nadzieję, że w 2016 roku system będzie już działał.
W centrach dystrybucji kierowcy po wykonaniu formalności rejestracyjnych, zostawieniu depozytu i wybraniu jednego z kilku sposobów wywiązania się z obowiązków, będą mogli nabyć specjalne urządzenia obliczające przebytą przez ciężarówkę odległość. Urządzenia te będą działały w oparciu o technologię GPS. Zamontować je w tylnej części pojazdu będą mogli sami kierowcy.
Podczas opuszczania granic Belgii przyrząd można będzie zwrócić i otrzymać depozyt.
Szacuje się, że potrzebne będzie od 400 tysięcy do 1 miliona urządzeń obliczających odległość przebytej przez ciężarówkę trasy. Oczekuje się też, że w ciągu roku uda się zebrać dzięki nim ok. 225-350 mln euro podatku. Firma administrująca system opłaci koszty jego wdrażania i utrzymania. Środki zebrane według odległości przebytej w każdym regionie będą przeznaczone do budżetów regionalnych.
Wszystkie zebrane środki będą przeznaczone na utrzymanie i rozwój sieci dróg. Bezsporne jest również, że opłaty będą różnicowane w zależności od ekologicznej klasy ciężarówek.
Nowy podatek oznacza, że Belgia wycofuje się z szeregu państw stosujących jeszcze eurowiniety. Wcześniej jedną winietą można było zapłacić za drogi w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii i Szwecji. W zasadzie więc wprowadzany jest nie nowy podatek, a tylko zmienia się forma już istniejącego. Na razie nie są znane przyszłe taryfy, uzależnione od kosztów wprowadzenia w życie i utrzymania systemu.
Przebyta odległość, za którą trzeba będzie zapłacić, będzie obliczana na wszystkich drogach krajowych, obwodnicy tranzytowej i innych ważnych dla tranzytu drogach. Regiony będą mogły pobierać opłaty za część odcinków dróg i według własnych taryf.
Planuje się, że ciężarówki, w których już są zamontowane urządzenia działające na podobnej zasadzie (użytkownicy opłacający podatki drogowe w Niemczech i na Słowacji) będą mogły wykorzystywać obecne urządzenia do obliczania przebytej odległości.
Nowy system powinien zapewnić lepszą wydajność korzystania z dróg w Belgii.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.