Kolejny etap pracy nad Pakietem Mobilności. Machina ruszyła – czy coś ją zatrzyma?
Prace nad Pakietem Mobilności trwają, mimo iż środowiska przewoźników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej zgłaszają ogromne obiekcje.
Więcej w komunikacie TLP:
Komisja ds. Transportu Parlamentu Europejskiego dała dziś zielone światło do rozpoczęcia ostatniego etapu procesu legislacyjnego nad Pakietem Mobilności 1. Projekt będzie teraz przedmiotem międzyinstytucjonalnych konsultacji między Komisją, Parlamentem a Radą UE.
To decydujący moment dla branży, dlatego tuż przed posiedzeniem Komisji TLP zaprezentowała w Brukseli raport opisujący skutki wdrożenia Pakietu dla europejskiej gospodarki oraz funkcjonowania europejskiego systemu transportowego. Autor ekspertyzy – prof. Peter Klaus wskazuje w niej na najważniejsze aspekty, które powinny zostać wzięte pod uwagę w trakcie prac nad rozwiązaniami prawnymi.
Pakiet Mobilności ma regulować szereg kluczowych kwestii dla branży – począwszy od modelu pracy kierowcy międzynarodowego (tj. delegowania) po organizację samego rynku przewozów. Jedną ze zmian budzących największe kontrowersje jest odwołanie się w Pakiecie do unijnego rozporządzenia regulującego kwestii doboru jurysdykcji sądów w przypadku sporów z pracownikami (tzw. rozporządzenie Rzym I). W konsekwencji pracodawcy zostaną pozbawieni prawa do wyboru prawa właściwego dla umowy o pracę z własnym pracownikiem. Zważywszy na fakt, że kierowcy międzynarodowi zazwyczaj świadczą pracę w wielu państwach członkowskich, mogą co miesiąc być objęci innym ustawodawstwem, czyli inną umową o pracę.
Od początku prac nad Pakietem Mobilności aktywnie włączamy się w ich przebieg przedstawiając zagrożenia wynikające z niektórych jego zapisów dla funkcjonowania europejskiego transportu. Zaprezentowana przez nas ekspertyza potwierdza nasze obawy o istotnych błędach prawnych, które zawiera Pakiet Mobilności 1. Mogą one stanowić realną podstawę do zaskarżenia przepisów Pakietu Mobilności przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Mamy jednak nadzieję, że takie działania to ostateczność i wiele z błędów uda się naprawić jeszcze na etapie konsultacji międzyinstytucjonalnych.
Źródło: TLP, Joanna Jasiewicz, adwokat/ pełnomocnik zarządu TLP
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.