Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Stres u kierowcy zawodowego – 6 prostych sposobów, które DZIAŁAJĄ

stres-u-kierowcy-ciezarowki

Stres u kierowcy zawodowego – dowiedz się, jak sobie z nim radzić. Przetestuj tych 6 prostych sposobów na redukcję stresu w trasie. Są łatwe, ogólnodostępne i – co więcej – bardzo skuteczne.

Stres na stałe towarzyszy pracy kierowcy. Pośpiech, konieczność zachowania czujności i ostrożności, a do tego wymagania wynikające z rygorystycznych przepisów czasu pracy sprawiają, że coraz trudniej jest zredukować codzienny, wysoki poziom stresu.

Ruszaj się tak często, jak tylko to możliwe

Lekarze i naukowcy ostrzegają – siedzenie przez więcej niż dwie godziny dziennie jest niebezpieczne dla kręgosłupa. Poza tym to zupełnie nie pomaga w redukcji poziomu stresu u kierowcy – wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji zwiększa napięcia i zmęczenie.

Wykorzystuj każdy postój. W trakcie załadunku czy rozładunku pospaceruj (nawet wokół ciężarówki), porozciągaj się, zrób 10 przysiadów i 5 skłonów. Nie martw się, jeszcze zdążysz się nasiedzieć!

Nie możesz się zatrzymać? Jest parę trików na ruch… za kierownicą. Wykorzystaj moment, kiedy czekasz na zmianę świateł i rozciągnij najpierw jedną, potem drugą nogę. Przeciągnij się, pokręć głową, zrób kolisty ruch ramionami, choć nieznacznie zmień pozycję na fotelu. Wykonaj kilka głębokich wdechów – wdech nosem, wydech ustami. Jeśli odczuwasz niepokój czy stres związany z „niedoczasem”, dzięki takim technikom powinny się one zmniejszyć.

Słuchaj muzyki, audiobooków lub podcastów

Naukowcy przekonują: słuchanie pozytywnej, radosnej muzyki zwiększa przepływ krwi do obszarów mózgu związanych z odczuwaniem przyjemności, zmniejsza zaś przepływ do tych części mózgu, które są związane ze strachem. Wyniki badań przeprowadzonych ostatnio przez platformę Deezer pokazują, że w osiągnięciu poczucia szczęścia najbardziej pomaga muzyka pop, muzyka klasyczna sprzyja relaksacji, z kolei rock pomaga opanować gniew i odzyskać kontrolę.

*Aby się odstresować, włącz świąteczna playlistę od Cargo.PL: KLIK

Podcasty oraz audiobooki pozwalają z kolei skupić się na danej treści, wskutek czego mózg jest mniej rozpraszany przez czynniki potencjalnie stresowe. Inaczej mówiąc, ignoruje stres. Sprawdź listę podcastów np. na platformie Spotify – znajdziesz programy popularnonaukowe, lifestyle’owe, a nawet z dziedziny kryminalistyki i true-crime. Uważaj, wciągają!

Wysypiaj się

Jeśli nie będziesz spać odpowiednio długo ani nie zadbasz o higienę snu, nie ma mowy o skutecznej walce ze stresem. To czas na regenerację mózgu i ciała oraz przygotowanie się na nowy dzień – ładowanie akumulatorów lub tankowanie, jeśli mamy się tu posłużyć adekwatnym porównaniem. Senność i niewyspanie „otumania” organizm jeszcze bardziej niż alkohol, wydłużając czas reakcji oraz sprawiając, że jesteś mniej czujny czy ostrożny.

Dorosły człowiek powinien spać 7-9 godzin w ciągu doby. Oczywiście liczy się też jakość snu. Jeśli spisz w kabinie, dokładnie ją wywietrz. Najlepiej, jeśli przez godzinę przed snem uda Ci się nie korzystać ze smartfona czy laptopa – pamiętaj, że niebieskie światło emitowane przez ekrany zaburza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

A co, jeśli senność złapie Cię za kierownicą? Jeżeli czujesz, że zaraz odpłyniesz, zatrzymaj się i odpocznij. Jeśli możesz uciąć sobie 15-minutową drzemkę, koniecznie to zrób. Po energetyki czy kolejną kawę (najlepiej nie przekraczać 3 filiżanek kawy dziennie) sięgaj w ostateczności. Pobudzą Cię na chwilę, jednak w dalszej perspektywie mogą negatywnie wpłynąć na jakość snu. To błędne koło: pijesz więcej napojów energetycznych, bo się nie wysypiasz, nie wysypiasz się, bo pijesz więcej napojów energetycznych.

Dokładnie planuj trasę

Okazuje się, że czynnikiem, który wzmaga stres u kierowców jest… brak planu oraz nieoczekiwane sytuacje, które wpływają na pracę. O ile nie możesz przewidzieć pewnych zdarzeń drogowych, o tyle możesz dokładnie zaplanować przebieg trasy, postoje, sprawdzić dojazd do miejsca załadunku czy ograniczenia i roboty drogowe. Da Ci to poczucie kontroli nad sytuacją.

Wykonuj ćwiczenia. Oddechowe

Zazwyczaj nie doceniamy siły oddechu! Oddychać każdy umie, w związku z czym ćwiczenia oddechowe będą dla Ciebie jak jazda z górki. Rób wdech nosem, wstrzymaj oddech przez kilka sekund i powoli wydychaj powietrze ustami, licząc do 6, 7, 8 czy nawet 9 czy 10, jeśli dasz radę. Potem przyjdzie pora na oddychanie przeponą, ale to już… wyższa szkoła jazdy.

Ćwiczenia oddechowe pomagają szybko opanować stres oraz zredukować napięcie. Jeśli więc czujesz niewytłumaczalny lęk, masz skurcze żołądka czy dreszcze, zacznij oddychać.

Jedz zdrowo

Śmieciowe przekąski, jedzenie w pośpiechu, zajadanie stresu, słodycze, chipsy i napoje gazowane to dodatkowy stres – stres dla Twojego ciała. Organizm potrzebuje więcej zasobów, aby „przerobić” taką przetworzoną żywność, a uzyskuje z niej znacznie mniej energii. Do tego taki model jedzenia oznacza zazwyczaj nadwyżkę kaloryczną, a z nią wiąże się tycie.

Jak jeść? Egzamin zda kilka mniejszych posiłków. Tłustą golonkę zostaw sobie na niedzielny obiad u teściowej, a na co dzień sięgaj po chude mięso, ryby, jaja, do tego kasze pełnoziarniste, ziemniaki i spore ilości warzyw. Przeczytaj o tym, jak odżywiać się zdrowo w trasie w TYM artykule.

*

Rozczarowaliśmy Cię? Niestety magiczny sposób na stres u kierowcy nie istnieje. Nie wystarczy pstryknąć palcami czy wziąć tabletkę, aby nauczyć się panować nad stresem. Opisane metody są proste, łatwo dostępne i możliwe do zrealizowania w kabinie ciężarówki. I co więcej: działają! Pamiętaj jednak, że największa praca z zakresu radzenia sobie ze stresem przebiegać musi w Twojej głowie.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0