Rząd pracuje nad pakietem wsparcia dla gospodarki
Rząd doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń, które już dotknęły takie branże gospodarki jak turystyka i transport w związku z koronawirusem – zadeklarowała Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas spotkania z przedstawicielami branży transportu i logistyki. Spotkanie zorganizował Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, zapraszając obok przedstawicieli biznesu także członków kierownictwa Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ze strony Minister Emilewicz koordynującej prace Rządu związane z wpływem pandemii COVID19 na gospodarkę padły deklaracje o podjętych pracach nad pakietem wsparcia dla gospodarki, który zostanie przedstawiony w ciągu najbliższych dni. Rozważane są: odroczenie płatności składek ZUS oraz PIT, CIT i VAT (bez opłat prolongacyjnych i kosztów), zwiększenie limitów pomocy de minimis do 500 tys. oraz wartości gwarantowanej z 60 do 80%, refinansowanie leasingów poprzez PARP z odroczeniem 12 miesięcznym spłat oraz podtrzymanie/odnawianie kredytów obrotowych bez badania wiarygodności kredytowej przewoźników. Inicjatywę rozmów na ten temat podjął Prezydent RP Andrzej Duda. Część z tych propozycji wymagać będzie uzyskania zgody ze strony Komisji Europejskiej, a o ich ostatecznym kształcie przesądzą zapewne najbliższe dni. Minister Adamczyk wskazał, że w pakiecie znajdą się ułatwienia dla przewoźników, a w szczególności przewoźników pasażerskich, oraz wiele innych rozwiązań osłonowych.
*
*
W drugiej części spotkania rozwinęła się dyskusja, a potrzeby i obawy przewoźników prezentowali przedstawiciele zaproszonych organizacji. Maciej Wroński Prezes TLP w swoim wystąpieniu wskazał m.in. na problemy zgłaszane przez pracodawców:
– Przewoźnicy obawiają się najbardziej o płynność finansową i konsekwencje z tym związane takie jak: zagrożenie wypłat dla załogi, zagrożenie wstrzymania spłaty zobowiązań (raty leasing, raty kredytów, płatności za paliwo etc.), zagrożenie wstrzymania uiszczania danin publicznych (podatki, składki na ubezpieczenia społeczne etc.). Wielu z nich wskazuje na obawy związane z działaniami administracyjnymi (kwarantanny, ograniczenia w swobodzie przemieszczania ludności, możliwa reglamentacja paliwa i energii etc.). Wszyscy niezależnie od rodzaju wykonywanych przewozów skarżą się na brak środków profilaktycznych: maseczki, płyny do odkażania i inne podobne środki – mówił Maciej Wroński.
Minister Adamczyk ze zrozumieniem komentował na bieżąco kolejne wystąpienia przedstawicieli środowiska. Obiecał, że wszystkie propozycje i postulaty będą rzetelnie rozpatrzone. A o ostatecznym kształcie rządowych propozycji dowiemy się na początku przyszłego tygodnia, kiedy oficjalnie zostanie przedstawiony pakiet wsparcia dla gospodarki w związku z COVID19.
Źródło: TLP
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.