UWAGA: Pakiet Mobilności przegłosowany większością głosów
W Parlamencie Europejskim zakończyło się głosowanie nad trzema sprawozdaniami wchodzącymi w skład Pakietu Mobilności. Jego wynik wskazuje na porażkę obrońców wolnego rynku transportowego. Niestety, poprawki proponowane przez krytyków przepisów zostały odrzucone, a nowe regulacje – przegłosowane niemal dwukrotną większością.
Przegłosowanie Pakietu bez konieczności nanoszenia poprawek oznacza jednocześnie koniec prac nad przepisami.
„Pomimo wielu miesięcy intensywnej walki, zaangażowania firm, rządów, europarlamentarzystów, organizacji z innych państw, budowy koalicji przeciw kontrowersyjnym rozwiązaniom Pakietu, jak również pomimo sytuacji gospodarczej, w jakiej znaleźliśmy się w wyniku pandemii – nie udało się zablokować tej regulacji” – czytamy w komunikacie TLP.
Dziwi to szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak na europejski transport wpłynęła pandemia. Wydaje się, że europosłowie zastanowią się nad potencjalnymi skutkami nowych przepisów i będą wnioskować o wydłużenie prac.
Większość zmian wejdzie w życie już za dwa lata. Najszybciej te związane z czasem pracy oraz wymaganiami dotyczącymi powrotów kierowców do domu. One zaczną obowiązywać już 20 dni po opublikowaniu Pakietu.
„Jeśli rząd zmieni przepisy o wynagradzaniu tak, aby zmniejszyć koszty wynikające z unijnych regulacji, to damy radę. Damy radę szczególnie, że u nas nadal ma kto jeździć, mamy pracowników gotowych do ciężkiej pracy, natomiast firmy zachodnie w żaden sposób nie będą w stanie przejąć po nas naszego rynku” – mówi Maciej Wroński z TLP.
Jednocześnie prezes TLP przyznaje, że Pakiet Mobilności nie przyjął aż tak niekorzystnej formy, jak pierwotnie zakładano.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.