Jak egzekwować należności w transporcie?
Faktura wysłana klientowi nadal nie została opłacona? Pamiętaj, że na drogę sądową możesz wejść dopiero, kiedy zawiodą inne metody egzekwowania płatności. Przeczytaj, jak egzekwować należności w transporcie – w 4 prostych krokach.
Terminy płatności w branży transportowej są znacznie dłuższe niż w innych sektorach, dodatkowo opóźnienia w zapłacie czy też jej brak to codzienność w pracy przewoźnika. Jeśli problem z uzyskaniem zapłaty nie dotyczy tylko sporadycznych przypadków, prawdopodobnie negatywnie wpłynie to na płynność finansową firmy. Może się przyczynić nawet do jej bankructwa! Zastosuj rozwiązania, dzięki którym odzyskasz pieniądze.
Jak egzekwować należności w transporcie? Krok po kroku
Krok 1. Jak egzekwować należności w transporcie?
Pierwszym, oczywistym krokiem jest wystawienie faktury za zrealizowaną usługę. Nie zwlekaj, zrób to bezpośrednio po wykonaniu zlecenia.
Krok 2. Jak egzekwować należności w transporcie?
Kolejny etap egzekwowania należności to kontakt z kontrahentem. To ważne: zanim wdrożysz inne metody, przypomnij się klientowi w sprawie płatności. Możliwe, że opóźnienie nie wynika z celowego działania zleceniodawcy.
Krok 3. Jak egzekwować należności w transporcie?
Jeśli komunikacja z kontrahentem nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, wyślij mu wezwanie do zapłaty. Wezwanie powinno zawierać podstawowe i przejrzyste informacje, jak data wystawionej faktury i jej numer, rodzaj wykonanej usługi, termin, do którego należało uregulować płatność oraz konsekwencje, jakie grożą za dalszą zwłokę. Pamiętaj, że dopiero po wysłaniu odpowiedniego pisma (i braku reakcji ze strony dłużnika) można dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym na podstawie umowy czy przepisów (zasada ta nie obowiązuje w transporcie międzynarodowym, który regulują postanowienia Konwencji CMR – nie ma obowiązku kierowania wezwania do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu).
Krok 4. Jak egzekwować należności w transporcie?
Jeśli i to nie zadziała, powierz sprawę firmie windykacyjnej. Wybierz firmę lub kancelarię specjalizującą się w prawie transportowym. Uważaj, aby nie doprowadzić do przedawnienia.
Krok 5. Jak egzekwować należności w transporcie?
Firma windykacyjna dysponuje szeregiem narzędzi, które umożliwią wyegzekwowanie należności od dłużnika. Jeżeli jednak żadne z działań nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, pozostaje skierowanie sprawy do sądu.
Oczywiście możesz pominąć punkt 4 i wystąpić na drogę sądową, jeśli firma nie odniesie się w żaden sposób do wezwania do zapłaty.
Jak egzekwować należności w transporcie?
Jak przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach?
Metodą prewencyjną na pewno jest wnikliwa, szczegółowa weryfikacja potencjalnych kontrahentów. Zanim podejmiesz się zlecenia, sprawdź informacje rejestrowe podane przez przedsiębiorcę jak NIP czy REGON w dostępnych bazach, np. w GUS. W razie wątpliwości poproś o okazanie licencji, ubezpieczenia czy innych wymaganych dokumentów. Oprócz tego po prostu wpisz nazwę firmy do wyszukiwarki. Jeśli przedsiębiorca nie należy do uczciwych, a poślizg w płatnościach nie jest dla niego niczym nowym, na pewno poinformują Cię o tym inni internauci. Możesz też zasięgnąć opinii w innych firmach, które współpracowały z danym podmiotem.
Dobrym narzędziem, które pośrednio odpowiada za weryfikację firm w branży TSL, jest giełda ładunków i transportu. Posłużmy się przykładem giełdy Cargo.PL. Administratorzy platformy dbają o to, aby giełda była jak najbardziej bezpiecznym miejscem. W związku z tym firma, która chce uzyskać dostęp do systemu, jest w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzana w GUS i CEIDG. Weryfikowane są ponadto dokumenty przedsiębiorstwa (następnie nowy użytkownik powinien zamieścić ich skan w profilu firmy na Cargo.PL). Administratorzy szukają ponadto informacji na temat danej firmy na forach internetowych i grupach portali społecznościowych; w razie potrzeby kontaktują się z innymi pracownikami przedsiębiorstwa oraz z kontrahentami przedsiębiorcy.
* Jak przebiega weryfikacja nowych firm na giełdzie Cargo.PL?
Co istotne, proces weryfikacji w zasadzie nigdy się nie kończy. Obsługa giełdy reaguje na wszelkie niepokojące sygnały od innych użytkowników, sprawdza posty na forum oraz czasie. Przydatnym narzędziem i informacją dla użytkowników jest z pewnością Ranking firm. Jeśli firma A zamieści w profilu firmy B uzasadniony nieopłacony rachunek, ranking firmy B automatycznie spada. Firmy z niskim rankingiem są z kolei mniej atrakcyjne w oczach potencjalnych partnerów biznesowych.
Jak egzekwować należności w transporcie? Niestety często jedynym sposobem na nieuczciwych kontrahentów jest skierowanie sprawy do sądu. Zanim to zrobisz upewnij się, że podjąłeś pozostałe, wskazane kroki, aby odzyskać dług od przedsiębiorcy.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.