Wyrywkowe kontrole trzeźwości niezgodne z prawem?! Rewolucyjne poglądy Rzecznika Praw Obywatelskich
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wyrywkowe kontrole trzeźwości są niezgodne z prawem, a policja nie powinna przeprowadzać tego rodzaju kontroli. Czy to oznacza, że powinno się zlikwidować „Trzeźwe Poranki”?
Liczba kontroli trzeźwości przeprowadzanych przez funkcjonariuszy policji znacznie wzrosła. Widać to przede wszystkim porównując rok 2013, kiedy to weryfikowano w ten sposób 8,7 mln kierowców, oraz 2014, w którym zbadano trzeźwość już 15,4 mln kierujących. Ma to związek m.in. z wyposażeniem drogówki w wygodne, nowoczesne alkomaty. W związku z tym akcje typu Trzeźwy Poranek nie należą do rzadkości.
Kontrole trzeźwości budzą jednak wątpliwość Rzecznika Praw Obywatelskich. Skierował on pismo do Ministra Zdrowia, w którym przekonuje, że przesłanki do przeprowadzania kontroli opisano m.in. w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. Według niej badanie trzeźwości można przeprowadzić jedynie w przypadku, gdy zachodzą podejrzenia, co do stanu kierowcy. Kontrolując kierowców wyrywkowo, nie może być mowy o takich podejrzeniach. Dodatkowe pytanie zaś brzmi: czy funkcjonariusze policji posiadają odpowiednie uprawnienia pozwalające im na przeprowadzanie takich testów?
Jak jednak podkreśla Rzecznik, nie zależy mu na zmniejszeniu liczby kontroli, a na dostosowaniu przepisów do stanu rzeczywistego.
Komentarze
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.