Zmniejszyć zużycie paliwa pomogą… odpady ryżowe
The Goodyear Tire & Rubber Company będzie produkować nowe opony, wykorzystując łuski ryżowe. Tego rodzaju opony pozwolą zmniejszyć opory toczenia, a w konsekwencji – także zużycie paliwa. Firma Goodyear do produkcji opon postanowiła wykorzystywać popiół, jaki powstaje po spaleniu wspomnianych łusek, jako przyjazne środowisku źródło krzemionki.
Przez ostatnie dwa lata centrum innowacji Goodyear testował krzemionkę pozyskiwaną z popiołu z łusek ryżowych. Badania wykazały, że jej wpływ na środowisko naturalne jest taki sam, jak tej wykorzystywanej ze źródeł tradycyjnych.
„Popiół z łusek ryżowych będzie dla Goodyeara alternatywnym źródłem krzemionki, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów ryżowych trafiających na wysypiska, co z kolei pozwoli na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska” – powiedział Joseph Zekoski, pełniący obowiązki dyrektora technicznego.
Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, każdego roku na całym świecie zbiera się ponad 700 mln ton ryżu, a utylizacja łusek ryżowych ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Łuski często wykorzystuje się np. jako paliwo do produkcji energii elektrycznej, aby zmniejszać ilość odpadów trafiających na wysypiska.
W produkcji bieżników opon krzemionkę miesza się z gumą, co zwiększa jej wytrzymałość i zmniejsza opór toczenia, co z kolei pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Domieszka krzemionki ma również pozytywny wpływ na właściwości trakcyjne opony na mokrej nawierzchni.
“Goodyear rozwija innowacyjne technologie, dzięki którym opony będą bardziej przyjazne środowisku. Właściwości wykorzystywanego materiału, jego części składowe oraz przebieg procesu produkcyjnego uregulowany jest tak, by były jak najmniej szkodliwe dla środowiska” – twierdzi Joseph Zekoski. Goodyear bada między innymi sposoby zwiększania efektywności paliwowej opon, konsultuje i pomaga kierowcom w utrzymaniu opon w ich optymalnych osiągach poprzez zastosowanie takich innowacji, jak technologia AMT (Air Maintenance Technology). Badamy również odnawialne źródła energii, w tym olej sojowy, jako substytuty pozyskiwanych z ropy naftowej materiałów do produkcji opon” – dodał J. Zekoski.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.