Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Litewscy inżynierowie stworzyli alkomat rozpoznający twarze

alkoteterio-putimo-foto

Litewsy uczeni i inżynierowie stworzyli alkomat, który jest w stanie rozpoznawać twarze. Urządzenie to będzie wykorzystywane w systemach przeznaczonych do ewidencji czasu pracy i ustalenia trzeźwości pracowników.

Smart-alkomat został opracowany przez firmę Innowacyjne Rozwiązania Technologiczne (Inovatyvių procesų sprendimai) przy udziale specjalistów z Politechniki Wileńskiej im. Giedymina. Według Jolanty Didžgalvienė, dyrektora firmy Innowacyjne Rozwiązania Technologiczne, alkomat powinien znaleźć szerokie zastosowanie w firmach budowlanych, produkcyjnych, transportowych, a także w więzieniach i domach opieki społecznej.

„Wszystkie urządzenia niezbędne do korzystania z tego alkomatu będziemy instalować swoim klientom za darmo. Za pomocą naszego systemu firmy będą mogły kontrolować i sprawdzać trzeźwość swoich pracowników przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy. Naszego systemu nie da się oszukać, tak więc firma uwolni się od dodatkowego obowiązku kontrolowania swoich pracowników” – oświadczyła na konferencji prasowej J. Didžgalvienė.

Według przedstawicieli firmy technologia rozpoznawania twarzy, którą wynalazcy systemu wykorzystali w nowym alkomacie, wyklucza możliwość zaliczenia testu za kogoś innego.  Każdemu pracownikowi zostaje przypisany numer identyfikacyjny, a wyniki kontroli zostają wysłane na specjalną stronę internetową.  Pracodawca może obejrzeć zdjęcie pracownika, poznać dokładny czas i wynik kontroli. Jeśli pracownik próbował sfałszować wynik testu, wyjdzie to na jaw.

Zdaniem Didžgalvienė, wystarczy 6 zdjęć, by system rozpoznał twarz osoby. System jest w stanie wykryć takie zmiany, jak broda czy wąsy.

W ciągu pierwszego miesiąca firmy mogą przetestować system nieodpłatnie, a później, w zależności od liczby pracowników, firmy będą musiały płacić „w granicach kilku euro” za jednego pracownika.

Obecnie z systemu inteligentnego alkomatu korzystają trzy firmy budowlano-produkcyjne (dwie w Kownie i jedna w Wilnie). W przyszłości przewiduje się dalsze udoskonalenie systemu z możliwością zastosowania go w samochodach.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0