Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Elektryczne ciężarówki Scania wyruszyły w trasę drogą pod napięciem

Electric road hybrid truck

Elektryczne pojazdy ciężarowe Scania rozpoczęły testy w normalnym ruchu publicznym. To kolejny etap projektu firmy wspierającego rozwój idei transportu uniezależnionego od paliw kopalnych. Pierwszy odcinek zelektryfikowanej drogi otworzono w pobliżu Gävle, w Szwecji.

Pionierska, zelektryfikowana droga to 2-kilometrowy fragment autostrady E16. Odcinek testowy został uruchomiony pod koniec czerwca. Poruszające się nią elektryczne samochody ciężarowe Scania wykorzystują układ zasilania opracowany przez firmę Siemens.

Największą zaletą nowej technologii jest wszechstronność. Na zelektryfikowanym odcinku pojazd korzysta z napędu elektrycznego, poza nim działa jako hybryda. Hybrydowy układ napędowy testowanych pojazdów Scania jest zgodny z Euro 6, może też być zasilany biopaliwem.

– Naszym celem jest tworzenie rozwiązań sprzyjających rozwojowi transportu zrównoważonego. Zelektryfikowana droga jest ważnym elementem w dążeniu do transportu niezależnego od paliw kopalnych – komentuje Claes Erixon, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Scania.

Pojazdy Scania pobierają energię za pośrednictwem pantografu umocowanego na wsporniku za kabiną. Ten czerpie ją z napowietrznej linii biegnącej nad prawym pasem autostrady. Podczas jazdy auta mogą swobodnie łączyć się z siecią i odłączać od niej. Kiedy samochód opuszcza prawy pas, np. podczas wyprzedzania i pantograf zostaje odłączony od przewodów, auto jest napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym, zasilanym przez akumulatory.

Transport przyjazny dla środowiska

Rozwój projektu jest kluczowym elementem strategii Scania, która przewiduje uruchomienie w Szwecji do 2030 roku floty pojazdów uniezależnionych od paliw kopalnych. Jego realizacja wpłynie na wzrost konkurencyjności kraju, jako dostawcy rozwiązań dla zyskującego na znaczeniu zrównoważonego transportu drogowego.

Inwestycja w elektryfikację drogi E16 w Gävle została przeprowadzona w ramach rządowego programu zamówień publicznych, wspierającego rozwój innowacyjnych rozwiązań. Rząd Szwecji zapewnił publiczne środki w wysokości 77 mln koron szwedzkich, a dodatkowe 48 mln dostarczyli przedsiębiorcy i władze regionu Gävleborg, przez który przebiega droga.

Twórcami projektu są Trafikverket – ministerstwo transportu Szwecji, szwedzka agencja energii Energimyndigheten, agencja Vinnova oraz firmy Scania i Siemens. Za koordynację projektu odpowiadają władze regionu Gävleborg.

Elektryczna droga jest jednym z kilku rozwiązań, nad którymi pracuje Scania, aby rozwijać zrównoważony transport miejski i długodystansowy. Pozostałe działania obejmują inwestycje w paliwa alternatywne, hybrydy, pojazdy elektryczne, a także pojazdy autonomiczne połączone w ramach sieci przesyłania informacji.

Electric road hybrid truck

Dane techniczne pojazdów poruszających się zelektryfikowaną drogą:

Typ pojazdu: Scania G360 4×2, masa 9 ton.

Układ napędowy: hybrydowy, równoległy ze skrzynią biegów GRS895.

Silnik spalinowy: 13-litrowy, 360 KM (może pracować na biopaliwo).

Silnik elektryczny: 130 kW, 1050 Nm.

Akumulatory: Li-Ion 5 kWh (zapewniają zasięg 3 km, po odłączeniu od sieci napowietrznej).

Napięcie układu: 700V.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0