Trybunał Konstytucyjny uznał ryczałty za noclegi za niezgodne z Konstytucją
W dniu 24 listopada 2016 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” dotyczący podróży służbowej (zwrot kosztów za nocleg podczas zagranicznej podróży służbowej).
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:
1 art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców w związku z art. 775 § 2, 3 i 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy w związku z § 16 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do kierowców wykonujących przewozy w transporcie międzynarodowym, jest niezgodny z art. 2 konstytucji,
2 art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. powołanej w punkcie 1 w związku z art. 775 § 2, 3 i 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. powołanej w punkcie 1 w związku z § 9 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do kierowców wykonujących przewozy w transporcie międzynarodowym, jest niezgodny z art. 2 konstytucji.
– Od początku twierdziliśmy, że w sprawach ryczałtowych przewoźnicy nie powinni się spieszyć i ugodowo kończyć postępowania, a rzeczowo udowadniać swoje racje. Prowadząc w ten sposób procesy naszych klientów – rozstrzygnięcie nadal pozostaje otwarte, a szanse przewoźników na korzystny wyrok wzrosły wielokrotnie – mówi Bartosz Majerski z krakowskiej kancelarii IURIDICA.
Z całą treścią wyroku można zapoznać się na stronie TK.
Co istotne – wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozostaje wiążący zarówno do spraw będących w toku, a także już zakończonych.
***
Przeczytaj także:
Ryczałt za noclegi w kabinie. TK wydał wyrok!
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.