Ceny oleju napędowego spadają, konsumpcja rośnie
Rynek cen paliw jest bardzo złożony. Na ceny ma wpływ sytuacja ekonomiczna, gospodarcza i polityczna na świecie. Polski kurs cen paliw podąża w ślad za europejskim, lecz zmiany mają tendencje do zachodzenia w lekko zwolnionym tempie. Wynika to z faktu, iż gdyby cena paliwa w Polsce byłaby znacznie droższa niż u sąsiadów, kraj zalałoby paliwo importowe. W odwrotnej sytuacji to właśnie najbliżsi sąsiedzi zaczęliby zasysać paliwo z naszego rynku.
Na ceny paliw wpływają głównie ceny ropy naftowej i kurs PLN/USD. Przełożenie cen ropy na ceny paliw nie jest bezpośrednie ani natychmiastowe oraz dokonuje się na rynku globalnym. Cena ropy jest zależna od bardzo wielu czynników – obecnie w dużej mierze warunkuje ją światowa nadprodukcja tego surowca.
Poniżej prezentujemy korelacje zachodzące między hurtową ceną paliw ekodiesel a ropą naftową Brand w ujęciach:
A) Półrocznym
(kliknij, aby powiększyć)
B) Rocznym
(kliknij, aby powiększyć)
C) Dwuletnim
(kliknij, aby powiększyć)
Po lewej: Cena ekodiesel w okresie 1.06.15 – 1.12.15. Źródło: Blogtransportowy.pl
Po prawej: Cena ropy Brend w okresie 1.06.15 – 1.12.15, Źródło: Money.pl
Powyższe wykresy przedstawiają wysoką korelację między hurtowymi cenami paliw a światową ceną ropy naftowej. Obecnie cena czarnego złota jest na historycznie niskim poziomie a 21 sierpnia w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej bariery psychologicznej 40 dol. za baryłkę. Niskie ceny surowca w dużej mierze są uwarunkowane jego światową nadprodukcją oraz przepychankami ekonomicznymi między państwami OPEC a Rosją.
Na spadające ceny ropy naftowej w najbliższym czasie będzie miała wpływ decyzja zwiększenia przez rosyjskie przedsiębiorstwa inwestycyjne intensywności odwiertów. Tym samym rosyjskie firmy branży naftowej powiedziały całemu światu, że są gotowe na długotrwałą walkę o rynek z OPEC, nawet kosztem zniesienia spadku cen ropy do 35 dolarów za baryłkę. Ilość odwiertów w Rosji wzrosła o 10% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Liczbę odwiertów zwiększono pomimo spadku ceny ropy z 115 dolarów za baryłkę w czerwcu 2014 roku do mniej niż 50 dolarów. Ministrowie z Wenezueli spekulują, że światowa nadprodukcja ropy może doprowadzić do ceny 20 dolarów za baryłkę Analitycy już teraz obniżyli oczekiwania co do ceny baryłki ropy na 2016 rok. Należy nadmienić, że sytuację może spotęgować działanie Iranu, który czeka na zniesienie sankcji ekonomicznych, żeby zalać rynek tanią ropą – Iran planuje zwiększyć dostawy ropy naftowej o 1 milion baryłek dziennie.
Eksperci z PKN Orlen zgodnie z dostępnymi prognozami i ocenami czołowych instytucji finansowych oraz analizami branżowymi prognozowali, że w 2015 roku utrzyma się istotna zmienność cen rynkowych ropy naftowej. Przewiduje się, że jeżeli sytuacja polityczna nie ulegnie istotnym zmianom, faza wzrostowa nowego mega cyklu cen ropy ma się rozpocząć na przełomie lat 2016/2017.
Niska cena ropy napędzi jej konsumpcję, ale globalne zapotrzebowanie na ten surowiec będzie według IHS rosnąć w tempie zaledwie 0,6 proc. do roku 2040.
Jak podaje Polska Izba Paliw Płynnych w komunikacje z 2 grudnia 2015, najtańszy olej napędowy mają tradycyjnie stacje w woj. śląskim: 4,24 zł/l (bez zmian od 25 listopada). Najdroższy zachodniopomorskie: 4,40 zł/l (+1 gr/l). Największe zmiany to dolnośląskie: +6 gr/l, przy średniej 4,33 zł/l.
Zachęcamy do samodzielnego porównania cen paliw w dowolnym okresie tutaj.
Źródło: BlogTransportowy
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.