Cofanie przebiegu będzie nielegalne
Parlament Europejski chce zdelegalizować punkty oferujące tzw. korekty liczników. Od maja 2018 r. cofanie przebiegu będzie nielegalne.
Już wstęp artykułu może rodzić wątpliwości. Czy cofanie przebiegu, czyli “kręcenie licznika” już nie jest niedozwolone? Okazuje się, że postępowanie wobec parającego się tym przedsiębiorcy czy punktu może być rozpoczęte dopiero, gdy auto z „przekręconym licznikiem” zostanie sprzedane. Mówimy tutaj bowiem o celowym działaniu na niekorzyść kupującego. Cofanie przebiegu sprawia, że pojazdy mogą być sprzedawane drożej niż przy przebiegu oryginalnym.
Według Neila Hodsona, dyrektora zarządzającego HPI, brytyjską firmą zajmującą się analizą rynku aut używanych, problem manipulacji licznikami dotyczy 5 proc. samochodów poruszających się po drogach Wielkiej Brytanii. Podejrzewa się, że proceder uprawia się też m.in. w Polsce – i to na znacznie większą skalę.
Wydawało się, że cofanie przebiegu skończy się wraz z początkiem 2014 r., kiedy to zmieniono przepisy. Diagności mają odtąd obowiązek spisywania podczas badania technicznego przebiegu pojazdu, a następnie przekazanie informacji do bazy CEPiK. Dane są ogólnodostępne, dlatego też potencjalny kupiec na podstawie numeru rejestracyjnego itp. jest w stanie sprawdzić, czy licznik nie był „kręcony”. Problem dotyczy wciąż jednak samochodów sprowadzanych z zagranicy.
Na podstawie: wp.pl
***
Przeczytaj także:
Badania techniczne pojazdów – czekają nas zmiany
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.