Czy na rondzie trzeba włączać lewy kierunkowskaz?
Dyskusja o zasadności włączania kierunkowskazu na rondzie podczas skrętu w lewo nie cichnie od wielu lat. Gros instruktorów jazdy przekonuje kursantów, że zasygnalizowanie manewru w ten sposób nie tylko poprawia bezpieczeństwo na drodze, ale i uchroni nas mandatu. Okazuje się, że… wręcz przeciwnie.
Według jednej z zasad, jeśli zamierzamy skręcić w lewo, jeszcze przed wjazdem na rondo powinniśmy zasygnalizować zamiar wykonania manewru lewym kierunkowskazem, w ten sposób informując o tym innych uczestników ruchu. Wydaje się jednak, że ta reguła już dawno wyszła z użycia – kierunkowskaz nie stanowi dla pozostałych kierowców wystarczająco czytelnej informacji, często nie widzą go bowiem zza podwyższenia terenu czy zieleni. Na szczęście wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Lewy kierunkowskaz: błąd czy nie?
To, jak korzystać z ronda, które według definicji jest jednym z najbezpieczniejszych skrzyżowań świata, wyjaśnia wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sąd zajął się kwestią pokonywania ronda w związku z zażaleniem dotyczącym wyniku egzaminu na prawo jazdy. Egzamin został przerwany oraz zakończony wynikiem negatywnym z uwagi na to, że kandydat na kierowcę w trakcie pokonywania ronda nie miał włączonego lewego kierunkowskazu. Był to drugi błąd popełniony przez egzaminowanego – wcześniej, skręcając w prawo, najechał na krawężnik.
Kandydat na kierowcę odwołał się od decyzji egzaminatora do Marszałka Województwa, ten zaś nie dopatrzył się uchybienia w postępowaniu zdającego. Powołał się na przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym z dn. 20 czerwca 1997 r. (Dz. U z 2012 poz. 1137 ze zm.), według którego rondo należy traktować jako zwykłe skrzyżowanie – z tego powodu, że definicja skrzyżowania o ruchu okrężnym (ronda) w nich nie występuje. Oznacza to, że „wjazd na nie nie wymaga zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy”.
Z kolei od decyzji Marszałka odwołał się od egzaminator, powołując się m.in. na informacje z poradników nauki jazdy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił jednak skargę egzaminatora.
Lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo? Uzasadnienie WSA w Gliwicach:
Sygnalizowanie wjazdu na skrzyżowanie o ruchu okrężnym lewym kierunkowskazem wskazywało by, iż kierujący pojazdem zamierza zmienić kierunek jazdy „w lewo” czyli poruszać się po nim kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, co oczywiście naruszałoby zasadę ruchu prawostronnego obowiązującego w Polsce. Potwierdzenie tej tezy można znaleźć w opisie znaku drogowego C-12. Zgodnie z § 36 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393) znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Zatem przy wjeździe na takie skrzyżowanie kierujący zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu. Zmiana kierunku ruchu następuje dopiero przy opuszczaniu skrzyżowania o ruchu okrężnym.
Reasumując powyższe, należy uznać, iż w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu).
Za nietrafne należy uznać zarzuty skarżącego dotyczące braku uwzględnienia w tym zakresie poglądów autorów poradników dotyczących ruchu drogowego. Zawarte tam twierdzenia (w ocenie Sądu sprzeczne z obowiązującym prawem) stanowią tylko prywatne poglądy dotyczące powyższej problematyki (…).
Lewy kierunkowskaz
Oznacza to, że przepisy nie nakazują kierowcom sygnalizowania manewru wjazdu na skrzyżowanie. Jest to konieczne co najwyżej podczas zjeżdżania z ronda. Włączenie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo sugerowałoby – zdaniem Sądu Administracyjnego – że kierujący zamierza zmienić kierunek jazdy, tzn. poruszać się po rondzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co jest jednak niezgodne z zasadą ruchu prawostronnego obowiązującego w Polsce. Włączenie lewego kierunkowskazu na rondzie mogłoby z kolei wskazywać na zamiar zmiany pasa na skrzyżowaniach o kilku pasach ruchu.
Komentarze
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.