Długie terminy płatności, śmieszne stawki. Rynek w czasie pandemii wykorzystuje przewoźników – zgłoś to!
Nieuzasadnione, przedłużone terminy płatności, narzucanie takich warunków, których spełnienie wiązałoby się z naruszeniem przepisów, rażąco niskie stawki… Niestety sytuacja na rynku spowodowana przez pandemię spowodował nasilenie patologicznych zachowań. Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska chce im przeciwdziałać.
Do takich praktyk, w których kontrahenci branży wykorzystują przymusową sytuację przedsiębiorców wykonujących transport drogowy, należą m.in.:
- nieuzasadnione wydłużanie terminów płatności za wykonywane przewozy w okresie epidemii COVID-19,
- narzucanie przewoźnikom warunków przewozu, które spełnienie nie jest możliwe bez naruszenia obowiązujących przepisów prawa krajowego lub unijnego,
- zlecanie przewozów za stawki, których wysokość rażąco odbiega od średniej rynkowej i jednocześnie nie pozwala nawet na pokrycie kosztów ponoszonych przez przewoźników,
- dyskryminacja przewoźników i ich kierowców ze względu na narodowość (zastrzeganie zleceń dla przewoźników i/lub kierowców określonej narodowości lub ich wykluczanie ze względu na to kryterium, różnicowanie stawek frachtów w zależności od narodowości etc.).
*
Takie praktyki mają miejsce m.in. podczas przetargów urządzanych przez kontrahentów branży transportowej. Zdarza się, że w takich przetargach startują powołane ad hoc lub nieznane wcześniej na rynku spedycje, które korzystając z nadpodaży usług transportowych, składają oferty znacznie odbiegające od warunków rynkowych, aby później szukać znajdujących się w trudnej sytuacji przewoźników, którzy walcząc o płynność finansową, podejmą się wykonania nieopłacalnego zlecenia.
Takie działania o spekulacyjnym charakterze niszczą znajdujący się w trudnej sytuacji rynek. Pogarszają one sytuacje wszystkich przedsiębiorstw. W tym także tych, które dotychczas przetrwały załamanie wywołane przez COVID-19 obronną ręką.
Aby skutecznie przeciwdziałać temu złym praktykom rynkowym i uzdrowić rynek związek pracodawców Transport i Logistyka Polska zwraca się z apelem i prośbą do wszystkich przewoźników, którym zależy na uczciwej konkurencji o przesyłanie informacji o złych praktykach rynkowych na adres: [email protected]
Można przesyłać skany, wydruki ekranu i inne graficzne dowody na narzucanie dumpingowych stawek, narzucanie warunków przewozu niezgodnych z prawem, dyskryminację na unijnym rynku, nieuzasadnione wydłużanie terminów płatności i na wszystkie inne praktyki, które noszą znamiona nieuczciwych lub niezgodnych z prawem.
Te informacje posłużą TLP do podjęcia formalnych zgodnych z prawem działań zarówno na szczeblu unijnym, jak i w poszczególnych państwach unijnych.
Źródło: TLP, oprac.: Redakcja
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.