Dwie ciężarówki skomunikowane ze sobą dzięki sieci bezprzewodowej EcoTwin: będzie rewolucją w transporcie?
Dwa pojazdy ciężarowe połączone są ze sobą za pośrednictwem sieci bezprzewodowej – mogą jechać jeden za drugim w bliskiej odległości. Kierowca drugiego samochodu ciężarowego nie musi przyspieszać, hamować ani kierować pojazdem. Science fiction? Już nie. Podczas tygodnia motoryzacji w Holandii firmy DAF i TNO zaprezentowały projekt EcoTwin.
Sprzężenie dwóch pojazdów określa współpracę dwóch samochodów ciężarowych, jadących w niewielkiej odległości poprzez zastosowanie technologii zautomatyzowanej jazdy. Celem eksperymentu EcoTwin było wykazanie, że drugi pojazd teoretycznie może podążać tuż za pierwszym, wykorzystując informacje z radaru i kamery, przekazywane za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej. W wyniku tego procesu drugi pojazd automatycznie przyspiesza, hamuje, a także kieruje.
Celem tego projektu opracowanego we współpracy z firmą TNO jest możliwie największe zmniejszenie odstępu między pojazdami ciężarowymi, aby uzyskać w perspektywie oszczędności paliwa rzędu 10% oraz spadek emisji CO2 o podobnej wartości.
EcoTwin
Na drodze około 2020 roku
„Wprawdzie pokazaliśmy, że tzw. automatyczne sprzężenie dwóch pojazdów ciężarowych jest teoretycznie możliwe, jednak nie oznacza to, że projekt jest ukończony”, powiedział Ron Borsboom, członek zarządu firmy DAF Trucks N.V., który odpowiada za rozwój produktów. „Czeka nas jeszcze sporo pracy, zanim zyskamy pewność, że ta technologia jest niezawodna w każdej sytuacji. Należy również podjąć odpowiednie działania w zakresie przepisów prawnych i odpowiedzialności. Wspólnie z firmą TNO przewidujemy, że firmy transportowe będą mogły bezpiecznie korzystać ze sprzężenia na holenderskich autostradach i głównych drogach regionalnych około 2020 roku”.
Kolejnym krokiem po prezentacji jest testowanie projektu EcoTwin na terenie portu w Rotterdamie. W tym projekcie wspieranym przez ministerstwo infrastruktury i środowiska uczestniczy również zarząd portu w Rotterdamie i organizacja Transport en Logistiek Nederland (TLN).
EcoTwin
Źródło: DAF
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.