Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Europejski Tytuł Egzekucyjny – możliwości dla polskiego przedsiębiorcy na rynku niemieckim

egzekucja

Przy coraz bardziej rosnącym polsko-niemieckim obrocie gospodarczym, a w szczególności wymianie handlowej (79 mld EUR w 2014 r.), pojawiają się nieraz problemy z wyegzekwowaniem należności od niemieckiego kontrahenta. Jednak dochodzenie roszczeń jest w takiej sytuacji zwykle trudniejsze niż w przypadku dłużników krajowych. Wynika to przede wszystkim z różnorodności stosowanych procedur, a po części z braku znajomości tych procedur i problemów językowych.

Po praktycznych informacjach o możliwościach polskiego wierzyciela przy windykacji należności od niemieckiego kontrahenta zawartych w poradnikach WPHI pt. „O postępowaniu z dłużnikami w Niemczech” oraz „Rynek Niemiecki” przekazujemy specjalistyczne opracowanie dotyczące sądowej windykacji zagranicznej przy wykorzystaniu europejskiego tytułu egzekucyjnego.

Rozwiązania  przyjęte w ramach UE dają wierzycielom możliwość  dochodzenia roszczeń w jednym z uproszczonych trybów (europejski nakaz zapłaty, dochodzenie roszczeń drobnych), dzięki którym wyegzekwowanie należności od dłużnika z Niemiec staje się prostsze i mniej czasochłonne.

Zakończenie procesu sądowego nie oznacza zakończenia sporu z dłużnikiem. Rzadko kiedy bowiem dłużnik po otrzymaniu wyroku dobrowolnie reguluje zobowiązanie. Najczęściej konieczna jest przymusowa egzekucja należności. Przed powodem otwiera się wtedy możliwość skorzystania zarówno z klasycznych krajowych procedur sądowych, jak również procedur europejskich wprowadzonych  regulacjami przyjmowanymi na szczeblu Parlamentu Europejskiego i Rady.

Jedną z nich  jest europejski tytuł egzekucyjny. W pewnym uproszczeniu polega to na tym, że na wniosek wierzyciela sąd, który wydał tytuł, poświadcza, że stanowi on europejski tytuł egzekucyjny. Tytuł ten nie wymaga stwierdzenia wykonalności przez niemiecki sąd, a więc egzekucja może być wszczęta bezpośrednio w Niemczech lub innym państwie członkowskim.

Więcej na ten temat: TU

Jan Masalski, Radca WPHI Berlin, 20.04.2015

Uwaga WPHI Berlin: Przekazywane opracowanie ma charakter materiału informacyjnego dla celów promocji współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Niemcami i nie stanowi źródła prawa. Ww. treści przy całej staranności wydawcy i autora nie stanowią wiążącej opinii prawnej i są informacją, a nie doradztwem prawnym.  Dla uzyskania wiążącej porady prawnej prosimy o bezpośredni kontakt z autorem opracowania z  kancelarii  Dawidowicz Grochowski Żurawski.

***

Przeczytaj także:

Windykacja należności transportowych: idziemy do sądu!

Windykacja należności transportowych, czyli jak skutecznie odzyskać dług

Ubezpieczenie należności transportowych, czyli jak zabezpieczyć finanse firmy

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0