Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Hiszpania zwróci przewoźnikom podatek od paliw

juode1

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawomocnym wyrokiem uznał, że Hiszpania będzie musiała zwrócić podatek od paliw, zwany „grosikiem na zdrowie” lub „eurocentem zdrowotnym” – ściągany od kierowców przy sprzedaży paliw płynnych.

Jak dobrze pamiętamy, hiszpańscy przewoźnicy zdecydowali się na protest przeciwko obojętnej reakcji rządu na prośby związane ze zwrotem “eurocentu zdrowotnego”. Teraz mogą przekazywać kopie wszystkich faktur zakupionego w Hiszpanii paliwa firmie Transpass, która ureguluje wszystkie formalności niezbędne do odzyskania należnych pieniędzy.

Podatek od paliw, tzw. „podatek zdrowotny”, obowiązywał w całej Hiszpanii od roku 2002 do 2012 (włącznie) – dzięki niemu finansowano system zdrowia i ochronę środowiska hiszpańskich regionów autonomicznych. 25 lutego 2014 roku Trybunał Sprawiedliwości UE prawomocnym wyrokiem uznał, że pobieranie podatku było niezgodne z prawem unijnym dotyczącym stosowania podatku akcyzowego. Sąd uznał, że podatki takiego rodzaju mogą być wprowadzone jedynie w celu realizacji wyjątkowych projektów, które nie mogą być finansowane z budżetu.

Trybunał Sprawiedliwości UE nie wziął pod uwagę faktu, że zwrot nadpłaty może okazać się kosztowny dla hiszpańskiego systemu podatkowego. Kolegium sędziowskie zaznaczyło, że instytucje UE kilkakrotnie uprzedzały rząd Hiszpanii, że ta opłata jest sprzeczna z prawem UE. Wyrok sądu w sprawie podatku zwanego „eurocentem zdrowotnym” jest ostateczny i nie podlega zaskarżeniu.

Szacuje się, że hiszpańskie władze centralne i regionalne będą musiały zwrócić około 13 mld euro. Określone są już i procedury, jak to zostanie zrobione. Ci, którzy chcą odzyskać podatek, będą musieli przekazać dowody wpłaty, na przykład rachunek za zakupione paliwo. Oczywistym jest, że znaczna część zwykłych kierowców nie odzyska nic, ponieważ część paliwa była zakupiona, uiszczając płatności gotówką lub kartą płatniczą, ponadto nie wszyscy dostawcy paliwa byli lub są zarejestrowani w Rejestrze Agencji Administracji Podatkowej Hiszpanii.

Istnieje też i inne ograniczenie – nie można odzyskać zapłaconego podatku, który został zapłacony 4 lata temu i wcześniej, ponieważ w Hiszpanii działa czteroletni termin przedawnienia przestępstw podatkowych. Obecnie do 2015 (włącznie) można składać wnioski o zwrot zapłaconego podatku za ostatni kwartał 2010 roku (czyli od 01 10 2010 do 31 12 2012) i za 2011-2012 rok. Jest to bardzo dobra wiadomość dla polskich firm transportowych, które we wspomnianym okresie realizowały zlecenia w Hiszpanii i nabywały tam paliwo. Każdy wniosek regionalne organy Urzędu Skarbowego i sądy rozpatrują indywidualnie.

Kwota podatku jest zróżnicowana – zależy od regionu Hiszpanii i waha się od 1,2 do 4,8 eurocentów za 1 litr paliwa. „Możemy się tylko cieszyć, że po długiej i skomplikowanej pracy, którą rozpoczęliśmy jeszcze w kwietniu 2014 roku, w ubiegłym tygodniu pierwsi klienci odzyskali około 100 000 EUR” – powiedziała przedstawicielka firmy Transpass, która pomaga zwrócić nadpłaty za paliwo.

Zwraca ona również uwagę na to, że bardzo ważne jest, aby firma kupująca paliwo w latach 2010-2012, dokonywała płatności specjalną kartą paliwową dostawcy paliwa. Poza tym podatek akcyzowy (i „eurocentr zdrowotny”) można zwrócić tylko w tym wypadku, jeśli dostawca paliwa jest zarejestrowany w Rejestrze Agencji Administracji Podatkowej w Hiszpanii. „Czasami po otrzymaniu rachunków klientów i po sprawdzeniu dostawcy paliwa musimy rozczarować przewoźnika, ponieważ wybrany przez niego operator nie jest zarejestrowany w Hiszpanii i w związku z tym nie ma możliwości odzyskać nadpłaty podatku” – zapewnia przedstawicielka Transpass.

Od 2013 roku rząd hiszpański prawnie uregulował administracyjną część tego podatku i od roku 2013 można odzyskać część podatku akcyzowego tylko po zarejestrowaniu firmy w specjalnym rejestrze (jak na przykład w Belgii). Łączna kwota zwrotu nadpłaty zależy od regionu, w którym zostało zakupione paliwo i sięga do 0,048 EUR/l.  Tyle na przykład można odzyskać w regionie Katalonii, przez który przechodzi podstawowa arteria przewozów towarowych z/do Hiszpanii.  „Ważne jest pamiętać, że zwrócić podatek można tylko za zakup paliwa, który będzie miał miejsce po zarejestrowaniu firmy w Urzędzie Skarbowym, to znaczy że nie ma możliwości odzyskania podatku za wcześniejsze okresy, jak na przykład można to zrobić we Francji. Dlatego zawsze zachęcamy przewoźników zarejestrować się w Rejestrze Agencji Administracji Podatkowej w Hiszpanii, żeby później nie stracić pieniędzy” – zwraca na to uwagę przewoźników przedstawicielka firmy Transpass.

Firma Transpass może pomóc nie tylko przy zarejestrowaniu firmy i zwrocie podatku akcyzowego w Hiszpanii, ale też i w innych krajach Unii Europejskiej, w których również przewoźnikom jest zwracana część podatku akcyzowego (np.: w Belgia, Francja, Słowenia, Włochy czy Węgry). Firma również świadczy usługi zwrotu zagranicznego podatku VAT we Wspólnocie Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, a także zwrotu akcyzy i innych podatków drogowych.

Komentarze

Redakcja 2015-03-19 11:45

Radku, pozwól, że zorientujemy się w tej sprawie i kiedy zdobędziemy informacje, zaktualizujemy wpis. Możesz zostawić kontakt do wiadomości redakcji - napisz na adres [email protected]

Radek 2015-03-19 11:29

Skąd można zdobyć formularze dotyczące zwrotu części podatku akcyzowego z Hiszpanii


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0