Jak przebiega weryfikacja nowych firm na giełdzie Cargo.PL?
Zaufanie do kontrahenta odgrywa ogromną rolę w biznesie. Z drugiej strony w kontaktach z potencjalnymi partnerami wskazane jest zachowanie dużej dozy ostrożności. Podstawowa zasada, o której nie możemy zapomnieć, rozpoczynając współpracę z nową firmą, brzmi: weryfikacja przede wszystkim.
Giełdy ładunków i transportu stanowią skuteczne, sprawdzone narzędzie weryfikacyjne. Wielostopniowy, wszechstronny proces sprawdzania firm za pomocą zewnętrznych baz danych sprawia, że nieuczciwi kontrahenci nie są dopuszczani do grona użytkowników. Ponadto administratorzy błyskawicznie reagują również w przypadku jakichkolwiek nielegalnych praktyk wśród zarejestrowanych już użytkowników. Minimalizuje to ryzyko kontaktu oraz nawiązania relacji biznesowych z niegodnym zaufania przedsiębiorcą.
Na przykładzie giełdy Cargo.PL opowiemy, jak powinien wyglądać kompleksowy proces weryfikacji.
1. Każda nowo zarejestrowana firma jest natychmiast weryfikowana przez administratora giełdy. Użytkownik dostaje pełny dostęp do platformy dopiero po pozytywnym ukończeniu procesu.
Podczas rozmowy telefonicznej administrator giełdy uzyskuje informacje dotyczące typu działalności, liczby zatrudnionych pracowników, taboru, kierunków działalności itd. Dane te są następnie potwierdzane za pomocą różnych źródeł zewnętrznych.
2. Aby kontynuować proces rejestracji na giełdzie, przedstawiciel firmy jest zobowiązany do dostarczenia dokumentów potwierdzających NIP oraz REGON.
Dzięki numerom NIP oraz REGON można w prosty sposób sprawdzić firmę na stronach:
– Głównego Urzędu Statystycznego
– Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnośći Gospodarczej
Firma ma ponadto obowiązek wysłać dokumenty potwierdzające:
– licencję na wykonywanie transportu drogowego
– ubezpieczenie OCP
Licencja jest następnie weryfikowana w bazie Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego, ubezpieczenie OCP zaś podczas rozmowy telefonicznej z ubezpieczycielem.
Co istotne, wskazane dokumenty zamieszczane są na profilu firmy na giełdzie. Dzięki temu pozostali użytkownicy również mają okazję sprawdzenia danych kontrahenta przed nawiązaniem współpracy.
3. Jeżeli na tym etapie weryfikacji dojdzie do wykrycia jakichkolwiek nieścisłości w informacjach o firmie, tzn. dane podane przy rejestracji nie zgadzają się z danymi z rejestrów lub nie dostarczono wszystkich wymaganych dokumentów, wdrażane są kolejne działania. Administratorzy giełdy kontaktują się m.in. z pracownikami danej firmy w celu ustalenia, czy menadżer, który próbuje zarejestrować się na giełdzie rzeczywiście w niej pracuje.
4. W takim przypadku konieczne jest też dostarczenie dodatkowych dokumentów:
– umowy lub faktury z operatorem telefonicznym (dotyczy to numeru telefonu podanego podczas rejestracji) bądź operatorem sieci internetowej, z której korzysta się w firmie,
– CMR za ostatni miesiąc (jako dowód, że dana firma współpracuje z innymi firmami),
– potwierdzenia z ZUS dot. zatrudnienia pracownika.
Jeżeli nowy użytkownik pozytywnie przejdzie opisane etapy weryfikacji, administratorzy zyskają pewność, że zarówno on, jak i dana firma rzeczywiście istnieją. Wielostopniowe sprawdzanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka podszywania się oszustów pod istniejące firmy.
Użytkownicy są weryfikowani również podczas korzystania z giełdy
- Co jest weryfikowane na dalszych etapach? Na tym weryfikacja użytkowników na Cargo.PL się nie kończy. Administratorzy reagują na wszelkie sygnały o niepokojących działaniach firm, sprawdzają posty na forum oraz w czacie, weryfikują ponadto adresy IP, z których dokonywane są logowania do serwisu.
- Ranking. Warto poza tym zauważyć, że każda z firm zarejestrowanych na giełdzie aktywnie pracuje na swoją dobrą opinię. Służy temu ranking. Liczba punktów zdobytych w rankingu jest widoczna w profilu firmy dla innych użytkowników. Punkty dodatnie z pewnością motywują do współpracy, ujemne zaś skutecznie zniechęcają.
- Taśma wydarzeń. Na pewno należy zapoznać się z zawartością zakładki Taśma wydarzeń. To swego rodzaju czarna lista przedsiębiorstw, spis firm ze słabą pozycją w rankingu, dużą liczbą ujemnych punktów oraz nieopłaconymi rachunkami; współpraca z nimi jest obarczona sporym ryzykiem.
- Nieopłacony rachunek. Świetnym narzędziem pozwalającym na szybką weryfikację użytkownika jest wspomniany nieopłacony rachunek. Jeśli firma spóźnia się z płatnością, kontrahent ma możliwość zamieszczenia nieopłaconego rachunku w jej profilu. Nawet po opłaceniu faktury informacja o opóźnieniu nie znika z zakładki o użytkowniku, a jedynie zostaje przeniesiona do archiwum, dzięki czemu mamy wgląd w historię finansów firmy.
- Powiązania. Przed rozpoczęciem współpracy dobrze jest sprawdzić także powiązania pomiędzy firmami (zakładka Powiązania). Jeśli firma X współpracowała z firmą Z, która zbankrutowała, zostanie to odnotowane.
- Forum. Kolejnym rozwiązaniem, które zdaje egzamin, jest zasięgnięcie opinii na forum Cargo.PL. Przewoźnicy, producenci, menadżerowie branży TSL wymieniają się tu informacjami dotyczącymi nieuczciwych kontrahentów oraz firm wartych polecenia.
- Jawność. Warto też zauważyć, że profil zablokowanej, nieuczciwej firmy nie jest na Cargo.PL ukrywany. Oznacza to, że użytkownik może sprawdzić informację o kontrahencie, jeśli np. nawiąże z nią kontakt poza giełdą.
*
Oczywiście możemy samodzielnie sprawdzić, czy dane podane przez przedsiębiorcę są prawdziwe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak powierzenie przeprowadzenia kompleksowego procesu weryfikacji przez profesjonalistów. Z administracją giełdy możemy się skontaktować również w razie wątpliwości dotyczącej współpracy z daną firmą – udzieli nam informacji na jej temat.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.