Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Jak systemy telematyczne wpływają na rozwój transportu drogowego?

Press_Telematyka przyszloscia transportu

W ostatnich latach firmy transportowe zmagają się z rosnącymi obowiązkami administracyjnymi i coraz większą konkurencją na rynku. Dlatego też stale rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne narzędzia wspomagające i optymalizujące realizowanie usług przewozowych. Jak systemy telematyczne wpływają na rozwój transportu drogowego? Na jakie korzyści mogą liczyć przewoźnicy?

Rozwój telematyki

Rozwiązania telematyczne nie tylko ułatwiają pracę kierowcom czy spedytorom, ale przyczyniają się także do wzrostu ogólnej wydajności i dużej oszczędności czasu oraz pieniędzy. Ponadto, usprawniają procesy komunikacyjne wewnątrz firmy, a także – co jest niezwykle istotne w związku z rosnącymi obowiązkami administracyjnymi – wpływają na przyspieszenie obiegu dokumentów i ograniczają możliwość pomyłek formalnych. Dzięki realnym korzyściom z wdrożenia innowacyjnych systemów coraz więcej firm dostrzega ich potencjał, a to z kolei wpływa na udoskonalanie i nowe możliwości proponowane przez producentów.

- Od kilku lat dostarczamy firmom transportowym systemy wspomagające zarządzanie procesami przewozowymi. Z naszego doświadczenia wynika, że niezwykle ważne jest reagowanie na potrzeby branży i dostosowanie nowych funkcji systemów do pojawiających się wyzwań. Równocześnie dbamy o to, aby zaawansowane technologicznie oprogramowanie było przyjazne dla użytkownika i intuicyjne w obsłudze. Dlatego projektując nasze urządzenia opieramy się na zasadach user-centered design – mówi Kamil Korbuszewski, ekspert GBOX.

Prognozy

Wykorzystywanie systemów telematycznych w transporcie to jeden z podstawowych kierunków rozwoju branży TSL. Prognozuje się, że w najbliższych latach poprzez usługi łącznościowe będzie integrowanych coraz więcej urządzeń i systemów, co przyniesie przedsiębiorcom transportowym widoczne korzyści.

- W Zakładzie Zastosowania Nowoczesnych Technologii w Logistyce UŁ stale przyglądamy się rozwiązaniom, które mogą znacząco odmienić polski transport. W związku z tym w dużej mierze zapoznajemy się z technologiami testowanymi poza granicami naszego kraju. Już funkcjonuje wiele rozwiązań, które wspierają pracę kierowców, np. w ruchu autostradowym polegające na automatycznym wsparciu prowadzenia pojazdu, czy też rozwiązania dla ruchu aut ciężarowych w mieście działające prewencyjnie, pozwalające uniknąć kolizji nawet z pieszym, gdy ten znajduje się w martwej strefie pojazdu. Kluczowymi spośród wielu badań są te prowadzone nad w pełni autonomicznymi pojazdami ciężarowymi. Tego typu rozwiązania byłyby rewolucją w całym transporcie, jednak muszą być one przeprowadzone w trosce o zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa w szerokim znaczeniu. Największą zaletą autonomicznych ciężarówek jest bowiem możliwość ciągłej pracy, bez obowiązku odpoczynków. Być może to również odpowiedź na obecny deficyt kierowców zawodowych. Branża transportowa staje przed wieloma wyzwaniami, na które coraz częściej i szybciej znajdywane są rozwiązania. Za kilka lat niektóre z nich na pewno będą wykorzystywane przez polskich przewoźników, tak jak jest to obecnie w przypadku monitoringu pojazdów – mówi mgr Anna Palczewska, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0