Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Koniec bezwzględnego zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Będą wyjątki

predkosc

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów funkcjonariusze policji mają bezwzględny nakaz karania kierowców, którzy dopuszczą się znacznego przekroczenia dopuszczalnego limitu prędkości – o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Kierujący automatycznie tracą prawo jazdy. Co jednak w przypadku „wyższej konieczności”, np. próby dojazdu do szpitala?

Wspomniany zapis wkrótce może zniknąć z kodeksu. Do Sejmu trafił właśnie projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, którego inicjatorem jest senator Marek Borowski.

Prawo jazdy nie będzie zatrzymywane mimo znacznego przekroczenia dopuszczalnej prędkości oraz przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów, jeżeli tylko kierowca działał w imię wyższej konieczności.

Co więcej, skróceniu ma ulec termin wydawania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy przez starostę. Będzie miał na to 14 dni od daty wpłynięcia informacji.

Przepisy, o których mowa, weszły w życie 18 maja 2015 r. Kierowcy, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h, muszą liczyć się z zawieszeniem uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące. Jeśli zostanie zaś złapany na prowadzeniu w okresie karencji, zatrzymanie prawa jazdy przedłuża się do 6 miesięcy. Trzecie tego rodzaju wykroczenie sprawia, że kierujący traci uprawnienia i musi ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy.

Po wprowadzeniu przepisów skrytykował je m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak twierdził, niedopuszczalnym jest, aby kierowca był karany podwójnie za to samo wykroczenie – zarówno zatrzymaniem prawa jazdy, jak i grzywną pieniężną.

Komentarze

Redakcja 2017-11-20 12:49

Karetka, radiowóz itd. to tzw. pojazdy uprzewilejowane, więc siłą rzeczy przepisy nie mają tu zastosowania. Ale odnośnie do "zwykłych" użytkowników dróg, to jak najbardziej się zgadzamy: sytuacje, w ktorych np. mąż odwożący rodzącą żonę do szpitala miałby odebrane prawo jazdy, są absurdalne.

AW 2017-11-20 11:55

Rozsądna nowelizacja. Przecież dotychczas stosując literalnie przepisy należałoby zatrzymywać prawa jazdy wszystkim przzekraczającym przędkość o 50km w terenie zabudowanym - w tym kierowcom karetek pogotowia, czy straży pożarnej jadącym na sygnałąch...


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0