Kopacz o MiLoG: będę bronić polskich firm
- Naszym celem jest, aby wewnętrzna regulacja Niemiec nie miała negatywnego wpływu na rozwój polskiej gospodarki – podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak.
Jak stwierdziła Ewa Kopacz, przepisy o płacy minimalnej w Niemczech dotykają aż 35 tys. polskich przedsiębiorców transportowych. Według premier rozporządzenia rządu niemieckiego postawiły w trudnej sytuacji nie tylko firmy, ale również nasz rząd, zaniepokojony stabilnością zatrudnienia w tychże przedsiębiorstwach.
Podjęte zostały intensywne rozmowy ze stroną niemiecką – przypomniała z kolei minister Wasiak.
– Można powiedzieć, że nasze odwoływanie się do zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, do negatywnego wpływu na relacje handlowe, gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami odniosły oczekiwany rezultat. Ze strony rządu niemieckiego spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem mimo bardzo dużej wagi, jaką przykłada do regulacji pracowniczych – mówiła podczas konferencji.
W rezultacie negocjacji z rządem niemieckim do czasu wyjaśnienia sprawy przez Komisję Europejską wstrzymano egzekwowanie przepisów wykonawczych w odniesieniu do tranzytu.
– Rezultatem jest też to, że w trybie pilnym rozpoczną pracę zespoły robocze, które mają wyjaśnić wszystkie wątpliwości – powiedziała minister.
Minister pracy i polityki społecznej Kosiniak-Kamysz stwierdził zaś, że powstaje koalicja państw, które skierują zapytanie do Komisji Europejskiej o zbadanie zgodności zapisów niemieckiej ustawy z prawem.
– Nie chodzi o to, że Niemcy wprowadzając przepisy o minimalnym wynagrodzeniu zmieniły strukturę europejską, bo w większości państw w Unii Europejskiej ma ustanowioną płacę minimalną. Chodzi o interpretację tych przepisów. Rozciągnięcie ich aż tak szeroko i ich wpływ w szczególny sposób na rynek transportu całej UE a nie tylko polskiej branży. Niemieckie regulacje wprowadzają ogrom formalności administracyjnych dla polskich przedsiębiorców – mówił minister.
Zwrócił uwagę również na inne prawo pracy w Polsce oraz nieporównywalność składowych wynagrodzenia pomiędzy naszym krajem a Niemcami.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.