Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Leasing już nie wystarczy, liczą się dodatkowe usługi

milog

Polska gospodarka ma się całkiem nieźle. W I kwartale 2015 r. GUS odnotował wzrost gospodarczy na poziomie 3,6%, według szacunków w całym 2015 r. będzie to 3,8%. Efekty to wzrost konsumpcji, więcej miejsc pracy i większe wydatki na inwestycje. Przedsiębiorstwa będą się rozwijać, będą też poszukiwać finansowania dla swoich projektów. Silna konkurencja i różnorodność rozwiązań dostępnych dla firm w tym zakresie sprawia jednak, że stają się coraz bardziej wybredne. „Zwykła” oferta leasingu czy pożyczki przestaje im wystarczać.

Według wstępnego szacunku GUS, w pierwszym kwartale 2015 r. odnotowano wzrost PKB o 3,6 % (w zeszłym roku było to jedynie 2,5%). Oznacza to, że po zeszłorocznym spowolnieniu, rynek wraca do dobrej formy. Wartość wydatków prorozwojowych była w ubiegłym półroczu o ponad 10 proc. wyższa niż przed rokiem. W niektórych sektorach zwyżki sięgnęły aż kilkudziesięciu procent.

W odpowiedzi na większe zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami i wzrost zapotrzebowana na instrumenty finansowe umożliwiające rozwój, rynek oferuje szeroką paletę rozwiązań w tym zakresie. Firmy mają do dyspozycji kredyty bankowe, programy finansowania z Unii Europejskiej, różne formy leasingu i pożyczek. Żeby zainteresować przedsiębiorcę, zwykła oferta kredytu czy leasingu przestaje jednak wystarczać. Instytucje finansowe szukają więc nowych kompleksowych rozwiązań, które zainteresują polskie firmy.

Do polskich przedsiębiorców ustawia się coraz dłuższa kolejka instytucji oferujących różnorodne formy finansowania – zauważa Marcin Brześciański, manager ds. produktów Raiffeisen Leasing. – Przedsiębiorcy stają się coraz bardziej świadomi możliwości, a tym samym coraz bardziej wymagający, co z kolei wymusza na instytucjach finansujących nowe podejście. Od jakiegoś czasu wojna cenowa przeradza się w  konkurencję w obszarze kompleksowości oferty i jej wielowymiarowości. Widać to bardzo dobrze na przykładzie rynku leasingu, który swój podstawowy produkt wzbogaca o kolejne rozwiązania ułatwiające przedsiębiorcy prowadzenie bieżącej działalności  – ocenia Marcin Brześciański.

Kompleksowość oferty oznacza w tym wypadku rozbudowanie jej o szereg usług dodatkowych, które ułatwiają przedsiębiorcy zachowanie efektywności finansowej firmy. Są to usługi związane z całościowym zarządzaniem flotą lub firmową wartością rezydualną, różne formy najmu maszyn, udogodnienia związane w wykupem (np. wartość końcowa opłacana w ratach), szeroka paleta dodatkowych ubezpieczeń czy wsparcie w zakresie assistance. Niektóre firmy proponują nawet mniej doświadczonym przedsiębiorcom doradztwo w zakresie finansowym. Wszystko to ma na celu przerzucenie jak największej odpowiedzialności z przedsiębiorcy na partnera biznesowego, od finansowania po wymianę opon.

Szerokie możliwości dużych firm leasingowych wynikają z naszej wiedzy o sprzęcie, z długofalowych relacji z dostawcami i umiejętności budowania łańcucha usług dla firm korzystających z dóbr inwestycyjnych – podkreśla Marcin Brześciański. – Obecny kierunek rozwoju skupia się na stworzeniu możliwości konkurowania ofertą finansową z dodatkowymi usługami, które firma leasingowa będzie potrafiła dołączyć do sprzętu.

Firma finansująca inwestycje przestaje być więc postrzegana jako podmiot jedynie dostarczający gotówkę, lecz coraz częściej jako długoterminowy partner w biznesie dla przedsiębiorców inwestujących w swój rozwój. Biorąc pod uwagę obserwowane ostatnio przyspieszenie gospodarcze i optymistyczne prognozy dalszego wzrostu, możemy spodziewać się coraz bogatszej oferty w dziedzinie finansowego wsparcia inwestycji.

Źródło: Raiffeisen-Leasing Polska S.A.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0