Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Leasing na ciężarówkę: 7 rzeczy, o których musisz pamiętać przed podpisaniem umowy

przekroczenie-nacisku-na-os

Leasing na ciężarówkę to często jedyny sposób na zapoczątkowanie działalności transportowej lub pozyskanie własnej floty pojazdów. Nie możemy zapomnieć, że umowa leasingowa jest skonstruowana w taki sposób, aby skorzystały obie strony. Przewoźnik ma dostęp do nowego pojazdu, wiąże się to jednak z – zazwyczaj sporymi – kosztami. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, aby leasing na ciężarówkę nas nie zrujnował.

 leasing na ciężarówkę

Sprawdź firmę leasingową

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą podpisania umowy leasingowej z daną instytucją finansującą, powinniśmy zrobić rozeznanie na rynku, poprosić o przygotowanie przynajmniej kilku ofert przez kilka firm, porównać ceny, okres obowiązywania czy też opcje spłat raty. Miejmy ponadto na uwadze, że większość firm leasingowych specjalizuje się w określonych obszarach gospodarki, warto zatem wybrać taką, która ma największe doświadczenie we współpracy z przewoźnikami. Poza tym nie zaszkodzi poszukać opinii o leasingodawcy – jeśli internauci zgłaszają problemy komunikacyjne czy nieuczciwe zabiegi, zastanówmy się dwa razy, czy chcemy ryzykować.

Strzeż się dodatkowych kosztów
Zwróćmy uwagę przede wszystkim na zapisy, z którymi mogą wiązać się różnego rodzaju ukryte opłaty. W umowach dotyczących leasingu na ciężarówkę możemy spotkać się m.in. z karami za przekroczenie określonego limitu kilometrów, opłatami związanymi z wyrażeniem zgody na planowany wyjazd za granicę czy też za użytkowanie pojazdu przez więcej niż jednego kierowcę – których to przewoźnik, biorąc pod uwagę specyfikę pracy przedsiębiorstwa transportowego – nie mógłby uniknąć. Przyjrzyjmy się również wysokości opłat jednorazowych, m.in. za udzielenie leasingu, za wykup pojazdu czy też zmianę harmonogramu spłaty. Upewnijmy się ponadto, czy podana kwota zawiera już podatek.

W związku z powyższym umowę warto skonsultować z prawnikiem. Prawnik zwróci naszą uwagę na dane zapisy oraz niekoniecznie uczciwe zabiegi.

  leasing na ciężarówkę

Liczy się to, co na piśmie

Nie zapominajmy, że umowa leasingowa powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Upewnijmy się zatem, czy wszystkie ustalenia z leasingodawcą zostały uwzględnione w dokumentach.

Zwróć uwagę na oprocentowanie

Wysokość oprocentowania zależy przede wszystkim od wysokości stopy procentowej WIBOR w dniu podpisania umowy. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, co może wpłynąć na wzrost lub obniżenie oprocentowania. Firmy leasingowe niejednokrotnie zastrzegają prawo do podniesienia oprocentowania, jeśli składki WIBOR również ulegną podwyższeniu.

Pamiętaj, że firma leasingowa może wypowiedzieć umowę

I to ze skutkiem natychmiastowym, mimo że umowa zawierana jest na czas określony. Z wypowiedzeniem umowy musimy liczyć się w sytuacji, gdy nie dbamy należycie o pojazd lub wykorzystujemy go w niewłaściwy sposób. Leasingodawca ma prawo do zakończenia współpracy, jeśli spóźniamy się ze spłatą rat bądź wprowadzamy zmiany w pojeździe bez wcześniejszego uzgodnienia.

leasing na ciężarówkę

Nie bój się negocjować

Możemy negocjować warunki większości umów, tyczy się to również leasingu. Negocjacji podlega przede wszystkim cena pojazdu, który chcemy wziąć w leasing. To samo tyczy się wysokości ubezpieczenia – niejednokrotnie z niektórych jego składników można zrezygnować, czasami możliwe jest też skorzystanie z oferty innej, tańszej firmy ubezpieczeniowej. Poza tym warto zapytać o dodatkowe profity związane ze skorzystaniem z usługi, jak chociażby bezpłatna czy tańsza opieka prawna.

Zdecyduj: busik czy ciężarówka? Od tego może zależeć odliczenie podatku VAT

Przede wszystkim należy sprecyzować, czy przedmiot umowy na pewno można zakwalifikować jako pojazd ciężarowy. Konieczne będzie sprawdzenie, czy spełnia on wymogi definicji takiego składnika majątku określonej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Podstawowy wymóg dotyczy oczywiście masy pojazdu – przekraczającej 3,5 tony.

Zakwalifikowanie pojazdu jako ciężarówkę jest istotne z punktu widzenia podatku od towarów i usług. Jeśli pojazd nie zostanie uznany za ciężarowy, leasingobiorca będzie mógł odliczyć podatek VAT na jeden z dwóch sposobów, w zależności od sposobu wykorzystywania pojazdu w firmie. Jeżeli przedsiębiorca deklaruje, że samochód wykorzystywany jest jedynie w prowadzonej działalności, mam prawo do pełnego odliczenia podatku VAT. Jeśli częściowo również do celów prywatnych, możliwe jest odliczenie części naliczonego podatku. Z kolei przy pojazdach ciężarowych przedsiębiorca zawsze odlicza cały VAT od opłaty wstępnej, kolejnych rat oraz od zakupu paliwa.

 leasing na ciężarówkę

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0