Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mandat za zły stan opon – kiedy Ci grozi? Jak go uniknąć?

francja-placa-minimalna

Głębokość bieżnika, odpowiednie ciśnienie oraz ogólny stan opon mają ogromne wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jazda na zniszczonych, łysych oponach po prostu nie popłaca! Kolejnym argumentem jest bowiem ryzyko mandatu, a nawet odebrania dowodu rejestracyjnego. Mandat za zły stan opon – tłumaczymy, kiedy nam grozi i jak go uniknąć. 

Według przepisów głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Z drugiej strony nie należy dopuszczać, aby bieżnik starł się do głębokości mniejszej niż 2 mm, inaczej jazda na takich oponach, zwłaszcza w sezonie zimowym, będzie niebezpieczna. Zaalarmować powinny nas również wszelkiego rodzaju pęknięcia, nacięcia, uszkodzenia, wybrzuszenia czy inne zniszczenia.

Co istotne należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd i stan opony, ale także na jej wiek. Niewielu kierowców aut osobowych zdaje sobie sprawę, opony również się starzeją, a w raz z czasem zaczynają twardnieć, parcieć, a nawet pękać. Jak się okazuje, proces starzenia się opony i pogarszania się parametrów wytrzymałościowych i odpornościowych postępuje, nawet jeśli zupełnie tego po niej nie widać, a także w przypadku, gdy auto używamy raczej sporadycznie (wystawienie na długotrwałe oddziaływanie promieniowania słonecznego czy mrozu sprawia, że opony znacznie szybciej ulegają odkształceniom).

Jednocześnie nie ma sprecyzowanych norm dotyczących tego, jaki wiek opony można utożsamiać z granicą przydatności do użycia. Producenci dobrej jakości opon deklarują żywotność na poziomie około 8 lat, choć należy przy tym zaznaczyć, że najlepsze parametry będzie miała jedynie do około trzeciego-piątego roku użytkowania.

Dlaczego nie można jeździć na zużytych oponach?

Oczywiście chodzi o bezpieczeństwo – nasze i innych uczestników ruchu. Starty bieżnik i nie najlepszy stan opony sprawiają, że pojazd znacznie łatwiej traci przyczepność, wskutek czego może wpaść w poślizg, szczególnie podczas ostrego hamowania czy jazdy po mokrej nawierzchni.

– Opony prawidłowo dobrane do danego pojazdu, sposobu jazdy kierowcy oraz do temperatury otoczenia to inwestycja w bezpieczeństwo na drodze i niższe koszty eksploatacji. Przynajmniej raz w miesiącu należy skontrolować bieżnik, ocenić ogólny stan ogumienia i sprawdzić ciśnienie w oponach – zmiana ciśnienia nawet o 0,5 bara w stosunku do wartości optymalnej wydłuża drogę hamowania nawet o 4 metry i znacznie pogarsza własności jezdne. Bez względu na obowiązujące w danym państwie przepisy, zawsze warto dbać o dobry stan techniczny naszego samochodu, w tym także o stan opon – zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Jaki mandat za zły stan opon?

Według statystyk Komendy Głównej Policji niewłaściwy stan ogumienia stanowi aż 25,6 proc. wszystkich usterek technicznych wykrytych w autach, które brały udział w wypadkach spowodowanych niesprawnością techniczną pojazdu. Służby mogą ukarać nas za zbytnie zużycie bieżnika, czyli poniżej wspomnianej wartości 1,6 mm (do kontroli mogą użyć specjalnego miernika lub suwmiarki) oraz za znaczne zniszczenia czy uszkodzenia opony. Grozi za to zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz mandat w wysokości nawet 500 zł. Oczywiście dowód rejestracyjny odzyskamy dopiero wtedy, gdy auto będzie nadawało się do jazdy, czyli po zamontowaniu nowych opon.

Poważnym przewinieniem, które również naraża nas na zatrzymanie dokumentów i wysoki mandat, jest ponadto brak identycznego ogumienia na jednej osi (według prawa nie można montować dwóch różnych opon na tej samej osi – marka oraz rzeźba protektora muszą być identyczne). Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, kiedy w wyniku awarii zakładamy (chwilowo) koło zapasowe.

*

Mandat za zły stan opon w wysokości 500 zł? To i tak niewiele. Przepisy w innych krajach europejskich są znacznie bardziej surowe, a kary dotkliwsze. W Wielkiej Brytanii mandat za zły stan opon wynosi aż 2,5 tys. funtów oraz 3 punkty karne. Za każdą oponę! Grozi za to ponadto zatrzymanie prawa jazdy.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0