Nowe zasady przyznawania mandatów – zarówno dla zwykłych kierowców, jak i osób z immunitetem
Bardzo prawdopodobne, że już w 2015 r. także osoby z immunitetem będą musiały stosować się do przepisów ruchu drogowego, a za wykroczenia zapłacą mandat. Nowe przepisy będą jednak dotyczyć również „zwykłych śmiertelników”.
Jak się okazuje uprawnienia, na jakie mogą liczyć osoby z immunitetem są większe niż w większości państw europejskich, a posłom czy dyplomatom niestety zdarza się korzystać z przywilejów, aby uniknąć odpowiedzialności za wykroczenia. Szczególny sprzeciw społeczny budzi notoryczne łamanie przepisów przez tego typu urzędników państwowych. Nakładanie kar trudno bowiem uznać za próbę ingerencji w pracę sędziego czy posła.
Najpóźniej w styczniu 2015 Sejm ma przedyskutować projekt ustawy o fotoradarach, który zmieni zasady karania za wykroczenia rejestrowane przez urządzenia. Zapisy ustawy mają zmusić osoby objętej immunitetem do płacenia mandatów. Same zmiany nie obejmą jednak oczywiście immunitetów, stanowiłoby to bowiem ingerencję w konstytucję. ITD ma więc nakładać na właścicieli pojazdów karę administracyjną, która nie podlega przepisom o immunitecie. Zmiany obejmą więc również zwykłych śmiertelników.
Obecnie uchylenie się przez zapłaceniem kary nie jest trudne. ITD wysyła do właściciela samochodu pismo, wszczynane jest postępowanie mandatowe. Jeśli jednak to nie właściciel pojazdu popełnił wykroczenie, może on wskazać inną, podejrzaną osobę, a ta kolejną – aż do przedawnienia. Po wprowadzeniu nowych przepisów nie będziemy mogli już uchylać się od odpowiedzialności. Na właściciela pojazdu nałożona zostanie kara administracyjna, której będzie można uniknąć jedynie w przypadku, gdy rzeczywisty sprawca wykroczenia przyzna się i sam zapłaci mandat.
Na podstawie: moto.wp.pl
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.