O czym pamiętać podczas zakupu wideorejestratora?

Moda na wideorejestratory jazdy przyszła do nas nie z Europy Zachodniej, USA czy Chin, a ze Wschodu, gdzie nagrania często stawały się jedynym sposobem na odnalezienie sprawcy wypadku. Od kilku lat urządzenia biją rekordy sprzedaży również w Polsce.
zakup wideorejestratora
Podstawowe modele mają formę prostych kamerek z uchwytem pozwalającym na zamontowanie do szyby lub deski rozdzielczej. Przyssawka ułatwia stabilne zamocowanie, a ruchome ramie – odpowiednie ustawienie kamery. W większości wideorejestratorów mamy również niewielki ekran, wyświetlacz umożliwiający podgląd utrwalonego obrazu oraz wybór poszczególnych opcji nagrywania. Dane z urządzenia zapisywane są na karcie pamięci, SD lub microSD, czasami dostępną w zestawie (częściej jednak sami musimy taką kartę dokupić).
Ceny wideorejestratorów zaczynają się od 80 zł, jednak – szczerze mówiąc – są to urządzenia, co do pracy których możemy mieć sporo zastrzeżeń. Jakość zarejestrowanego obrazu jest w tym przypadku słaba, nie wyłapiemy na nim żadnych szczegółów, a na tym przecież najczęściej nam zależy. Obraz staje się szczególnie niewyraźny przy większych prędkościach oraz w nocy (wtedy na nagraniach może pojawić się charakterystyczne „śnieżenie”).
Na czym nam zależy?
Przed wyborem kamery samochodowej należy określić nasze priorytety. W zależności od tego, czy wideorejestrator będziemy traktować jako dodatkowy gadżet, czy swego rodzaju zabezpieczenie w razie wypadku, mamy do wyboru urządzenia z różnych półek cenowych i zapewniające różną jakość nagrywanego obrazu. Jeśli zależy nam na zarejestrowaniu numerów rejestracyjnych pojazdów jadących przed nami oraz chcemy, by nagrania charakteryzowały się dużą szczegółowością, pomyślmy o nieco bardziej zaawansowanych technologicznie modelach, których ceny zaczynają się od około 300 zł.
zakup wideorejestratora
Zanim staniemy przed sklepową półką, zastanówmy się także, jakich parametrów wymagamy od urządzenia. Istotna jest rozdzielczość obrazu – najlepiej 1080p, co oznacza, że wideorejestrator nagrywa w rozdzielczości 1920×1080 pikseli; wbudowany kodek H.264 (przy mniejszej wielkości pliku zapisanego w pamięci można uzyskać obraz dobrej jakości) oraz szerokość kąta kamery (powyżej 120 st.). Poza tym sprawdźmy, czy wybrany model zapewni płynność obrazu, co w przypadku kamer w samochodach, ciągle pozostających w ruchu, jest bardzo ważne. Dynamiczny obraz uzyskamy przy min. 30 klatkach na sekundę.
Funkcjonalności
Oprócz jakości obrazu należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności, jak posiadanie czujnika przeciążeniowego. Dzięki niemu po wykryciu stłuczki urządzenie automatycznie zapisze w pamięci dany fragment rejestrowanego materiału – to zabezpieczenie na wypadek zniszczenia kamery i utraty danych. Ponadto kamera może być wyposażona również w odbiornik GPS – wtedy na nagraniach będzie rejestrowana prędkość poruszania się pojazdu.
zakup wideorejestratora
Większość urządzeń posiada wbudowany akumulator, jednak ten warto traktować jako zabezpieczenie dodatkowe, przydatne w „czarnej godzinie”. Na co dzień lepiej używać zasilacza samochodowego, dostępnego w zestawie.
Jednocześnie nie zapominajmy, że polskie prawo jest restrykcyjne, jeśli chodzi o udostępnianie nagrań z wideorejestratorów. Co prawda, możemy materiał przekazać policji czy odpowiednim organom ścigania, jednak zamieszczanie w internecie nie wchodzi już w grę. Udostępniając film na portalach czy stronach internetowych rozpowszechniamy wizerunek osób trzecich, czyli bezprawnie przetwarzamy ich dane osobowe. O tym szerzej piszemy w TYM artykule.
Zdjęcie główne: Forever
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.